Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Prozkoumejme Topolánkův úvěr

HN.IHNED.CZ  24. 2. 2006

Kromě ředitelů všech možných státních a veřejných podniků je ještě jedna profese, kde musí člověk počítat s tím, že je skoro bez ustání nahý. Je to každý vysoce postavený politik.
Ve čtvrtek vyšel v Lidových novinách článek, který se zabývá tím, že premiér Jiří Paroubek měl podle několika právníků porušit bankovní tajemství. Uveřejnil totiž informaci, že firma VAE, ve které byl jeho soupeř z ODS Mirek Topolánek předsedou představenstva, si půjčila od První městské banky 68 miliónů korun a neuhradila všechny splátky. Město Praha přišlo o pět miliónů. Text analyzuje, zda Paroubek či právní nástupce První městské banky neporušili bankovní tajemství a co by jim hrozilo.
Je poněkud paradoxní, že novináři tak hladově pasou po možném postihu za únik informací, a nikoli po informacích samotných. Není zajímavější detailně popsat, nač přesně si VAE půjčila, proč se dostala do problémů a proč nebyla schopna splácet úvěr?
Pravda, nedluží Topolánek, ale firma. Podnikání může přinést úspěch i neúspěch - a neúspěch není nic kriminálního ani nečistého. Kdyby byl neúspěch kriminalizován, nepodnikal by nikdo.
Jenže informace o Topolánkově podnikání je důležité znát. Je to přece člověk, který aspiruje na to, aby vedl celý stát. Proč neuspěl? Co se firmě dařilo a nedařilo? Kdo podle něj za neúspěch podniku nese odpovědnost? Byl úvěr zajištěn? Půjčila by dnes Topolánkovi nějaká banka, kdyby se rozhodl znovu podnikat? Není to snad zajímavé?
Je asi pochopitelné, že novináři nemají zájem pracovat na zadání či tip Jiřího Paroubka.
Ale autor diáře osobně v 90. letech publikoval desítky článků o konkrétních špatných úvěrech. On i jeho zdroje se tedy "podle právníků" dopustili zločinů, za které by měli tvrdě pykat.
Na papíře platí bankovní tajemství i pro politiky. Paroubek sice působil v dozorčí radě První městské banky, ale informace o dosud nesplaceném úvěru firmy VAE mohl získat i leckde jinde. Stejně jako je získával autor diáře v rámci své investigativní práce.
Cesta z dozorčích rad k informacím o dodržování splátkového kalendáře jednotlivých obchodních případů banky taky není jednoduchá. To autor diáře náhodou ví docela přesně.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.