Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Průlom ve Francii?

HN.IHNED.CZ  4. 10. 2006
Francouzský parlament odhlasoval zákon, který umožní fúzi dvou mamutích energetických podniků - Gaz de France a Suez - a jejich následnou privatizaci. Podíl státu se bude moci snížit až na 34 procent. Vláda si tedy ponechá podíl, který jí zajistí významné kontrolní pravomoci. Je to průlom?
Liberál obyčejně vítá privatizaci, protože ta omezuje vliv státu v ekonomice. Nejde jen o to, že soukromník zpravidla hospodaří lépe a efektivněji. Podniky se silným státním vlivem bývají v evropských demokraciích také většinou úzce provázány s politickými stranami a jejich financováním, což je pro čistotu demokracie neblahé. Jenže - platí tyto jednoduché poučky i ve Francii?
Spojením Suezu a Gaz de France vznikne gigantický podnik v hodnotě přes sedmdesát miliard eur. Motorem fúze ale není trh, nýbrž ekonomický nacionalismus a ochranářství. Firmě Suez před rokem hrozilo, že bude převzata italským koncernem Enel. To ovšem francouzský nacionálně laděný establishment nemohl přenést přes srdce - a vznikla idea nynější fúze. V Evropě se hned tak nezformuje síla, která by dokázala převzít tak obří podnik.
Navíc není privatizace jako privatizace. Bude se prodávat přes burzu? Bude moci významné podíly kontrolovat kdokoli? Americké banky, německý konkurent? A co ruské státní podniky? A když si podíl koupí sám podnik - jak se o tom uvažuje u českého ČEZ -, bude to ještě privatizace? Aby to nebyla francouzská cesta: vliv státu bude pouze hůř dohledatelný.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.