Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Pryč z druhé kategorie

hn.ihned.cz  6. 2. 2006
Svoboda kdekoli v unii studovat, bydlet, pracovat, podnikat a obchodovat, zkrátka svobodně se pohybovat, není žádné privilegium, je to princip.
Málokdy se v poslední době stane, že je zač chválit politiky. Udělejme dnes výjimku. Je dobře, že se v Praze odehrála konference vedení parlamentů visegrádských zemí, kde byla sepsána výzva k plnému otevření jednotného trhu unie také pro pracovníky nových zemí.


Svoboda kdekoli v unii studovat, bydlet, pracovat, podnikat a obchodovat, zkrátka svobodně se pohybovat, není žádné privilegium, je to princip. A dokud nebude naplněn, zůstaneme bohužel občany druhé kategorie. Místo aby se za tento princip všichni představitelé státu brali při zahraničních jednáních vždy na prvním místě a jako lvi, soustředí se boj na všechno jiné: na peníze z fondů a výjimky z daní, například. Tedy na věci, které "principem" nejsou.


Eurokomisař Špidla, který se konference v českém Senátu také zúčastnil, naznačoval, že k Británii, Irsku a Švédsku, které své trhy pracovní síly otevřely, se brzy přidá nějaká další země. Stane-li se Špidla evropským "lobbistou" za tuto věc, je to také dobře. I když lze spíše čekat, že Špidla nebude argumentovat principem, ale tím, že možnost pracovat v Británii, Švédsku a Irsku využívá málo lidí a vůbec nikoho to neohrožuje. A pak také tím, že do unie přijíždí za prací mnohem více lidí z nečlenských zemí EU než ze zemí členských.


Rakousko a Německo ale svoje trhy nehodlají otevřít, zde se podle všeho nic nemění. Převládá zde bohužel v tomto ohledu populismus. Politici nejprve vyvolají u voličů strach a pak je bojovně chrání před neexistujícím nebezpečím. Než tím začneme pohrdat, je třeba se zamyslit na tím, zda jsme sami bez výhrad ochotni přivítat Rumuny a Bulhary.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.