Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Rathův střet s byznysem

HN.IHNED.CZ  17. 2. 2006
Na doktora Ratha hodili spolustraníci síť v podobě "nucené správy" tří místopředsedů vlády. To zřejmě nebude pouze důsledek očekávaných demonstrací nejrůznějších skupin lékařů. Jde také o to, že si Rath nevybíravě vyšlápl na zájmy velkodistributorů léků. Dokud se ministr dostával do konfliktu se soukromými praktiky, můžeme se bavit o střetu s ekonomickou mocí v řádech sta tisíců a miliónů korun. V případě velkodistributorů léků mluvíme o byznysu v řádech desítek miliard. A válka s ekonomickou mocí tohoto kalibru může ovlivnit volby více než stávky.
Paroubek sice dosud Ratha hájí, brzy mu ale dojde, že válku s asociací nemůže vyhrát. A jestli si Rath myslí, že ano, je to jen jeden další důvod, proč je špatným politikem.
Konflikt s distributory není žádným soubojem mezi mocichtivým socialistou a trpícími podnikateli, kteří vyznávají konkurenci. Obchod s léky nemá prakticky nikde na světě pranic společného se svobodným trhem a normální mírou rizika. Je to obchod licencovaný, zcela natvrdo provázaný s byrokracií, státem a bohužel i politikou. Těžko vlastně říci, kdo koho ovládá a kdo vlastně rozhoduje o zisku a maržích. Jde o symbiózu. A rozbít krunýř i panty takového bratrství, vyhlásit válku - takhle rychle před volbami bez důkladné diskuse, diplomacie a předjednání - dost dobře nejde. Na to je i pan buldozer Paroubek slabý muž. A brzy se to ukáže.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.