Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Řízená demokracie

HN.IHNED.CZ  30. 6. 2006

Na začátku roku 1998 vzbudil Fareed Zakaaria pozornost světa esejí Neliberální demokracie ("Illiberal Democracy") uveřejněnou v politologickém časopise Foreign Affairs. S poukazem na to, že demokracie nemusí přinést svobodu, analyzoval příklady zemí, ve kterých se sice konají volby, ale přetrvávají polodiktatury či autoritativní režimy.
V politologii si pomalu dobývá místo na slunci nový pojem, kterým je "řízená demokracie" a vztahuje se k Putinovu režimu v Rusku. Je to systém, který zachovává konkurenci ve volbách, zatímco se pokouší v maximální možné míře předurčit jejich výsledek. "Nejmenovaný" ruský politolog (jak typické pro řízenou demokracii, že politolog se bojí mluvit!) to vysvětlil Neilu Buckleymu z deníku Financial Times takto: "Demokracie existuje tam, kde úřady organizují volby. Řízená demokracie existuje tam, kde úřady organizují volby i jejich výsledek."
Aby bylo jasno: Rusko se nijak nepodobá Sovětskému svazu. Rusové mohou svobodně cestovat, podnikat, chodit do kostela, dívat se na televizi a sledovat necenzurovaný internet. To všechno bylo ještě před dvaceti lety zcela nemyslitelné. Rusové mohou také volit mezi různými politickými stranami, ale úřady se různými mechanismy snaží ovlivnit jejich politické chování.
Anglický politolog Andrew Wilson ve své knize "Virtuální politika: předstírání demokracie v postsovětském světě" píše o dvou mechanismech, kterými je řízená demokracie prováděna. Ten první je zneužívání policie, tajných služeb, soudů, volebních komisí a především médií. Jde o to manipulovat názory voličů, událostmi a omezit opoziční hlasy. Pak je tu celý vějíř nástrojů, kterým Wilson říká "černé PR."
Jak si to všechno zhruba představit v praxi? Když chce opoziční kandidát uspořádat mítink, najde se na náměstí bomba a musí být úředně vyklizeno. Do televize a médií nemá přístup vůbec. Putinův aparát vymýšlí, organizuje a financuje i falešné či umělé opoziční strany, jako byla například nacionalistická "Vlast (Rodina)", která měla za úkol sebrat hlasy komunistům.
Vladimír Korsunskij, editor nezávislé politické webové stránky grani.ru vymyslel jiný pojem, a sice "jevištní demokracii". Je to hra, ve které je Kreml režisérem a rozdává scénáře a role.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.