Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Romano, Go, Go!

HN.IHNED.CZ  18. 8. 2006
Deník Wall Street Journal Europe, nejpravicovější ze všech pravicových deníků světa, vysekl v editorialu pochvalu italskému ministerskému předsedovi Romanu Prodimu. A to je co říci! Prodi přitom šéfuje koaličnímu kabinetu sestávajícímu z devíti politických stran, včetně hned tří stran komunistických.
Co se profesorovi z Boloně a bývalému šéfovi Evropské komise daří? V horkých srpnových dnech prosadil zákon, který po deseti letech uvolňuje protekcionismus italského bankovního sektoru. Prodi také protlačuje snížení daní úhrnem za deset miliard eur a chce uvolnit imigrační zákony, aby země mohla přijmout více přistěhovalců. "Minirozpočet" schválený minulý týden škrtnul výdaje o sedm miliard eur. Prodi také plánuje zrušit monopol lékáren na prodej aspirinu nebo třeba vzít notářům moc potvrzovat všechno možné.
Itálie bude ještě dlouho "nemocným mužem Evropy" a klíčové bude, jestli se podaří omezit moc tamních odborů. Wall Street Journal ale správně poukazuje na to, že Prodiho první a rychlé úspěchy jsou jenom důkazem toho, kolik příležitostí "pravicový" Berlusconi úplně promarnil.
Český tisk hlásící se k pravici levicovou vládu nepochválí. V případě Paroubka je to pochopitelné, když se ale pokoušel šetřit Špidla se Sobotkou, šly jim noviny doslova po krku.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.