Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Rozzlobený Brusel

hn.ihned.cz  30. 6. 2006
Zatímco český bankovní sektor je konsolidován a operuje na něm několik velkých nadnárodních hráčů, většinu úspor německých občanů spravují stovky místních spořitelen, vlastněných jednotlivými spolkovými zeměmi nebo municipalitami, říká Jan Macháček.
Postkomunistické země během transformace v některých liberalizačních krocích předběhly západoevropské kolegy. Slovo v "některých" je podstatné. Je to například zřejmé v privatizaci a vlastnické otevřenosti bankovního sektoru. Vezměme si diskusi, která dnes v Evropské unii běží o německých "sparkassen", tedy spořitelnách.


Zatímco český bankovní sektor je konsolidován a operuje na něm několik velkých nadnárodních hráčů, většinu úspor německých občanů spravují stovky místních spořitelen, vlastněných jednotlivými spolkovými zeměmi nebo municipalitami. V Německu platí zákon, který zakazuje soukromému kapitálu používat název "sparkassen" neboli spořitelna. Přišlo to na přetřes nedávno, kdy se v Berlíně rozhodli privatizovat jednu místní spořitelnu. Soukromý zájemce by ji musel ihned přejmenovat.
Celou disputací se nyní zabývají v Bruselu. Charlie McCreevy se rozhodl poslat do Berlína "varovnou nótu", což je poslední krok před tím, než Brusel zažaluje Berlín u soudu. Creevy tvrdí, že německá legislativa je v rozporu "s principem svobodného pohybu kapitálu a právem založit podnik."


U nás se naštěstí mohou firmy jmenovat, jak chtějí, tedy pokud svůj název někde neukradli. Občas zkrátka člověka potěší, jak jsme vlastně liberální. Moc těch příležitostí, jak známo, opravdu není.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.