Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Ruské finančnictví a vražda Kozlova

HN.IHNED.CZ  29. 9. 2006

Od vraždy viceguvernéra ruské centrální banky Andreje Kozlova odpovědného za bankovní dohled uplynulo několik týdnů, ale teprve postupně začíná západní tisk publikovat detailní reportáže a analýzy o skutečném stavu ruského bankovnictví. Ruský prezident Putin přiznává, že nedostatek pokroku v boji s korupcí je hlavním nezdarem jeho prezidentství. A na schůzce nejvyšších ruských představitelů svolané po vraždě Kozlova měl Putin říci, že bankovní sektor je ovládán zločinem a úplatky.
Podle rozsáhlé analýzy listu The Wall Street Journal Kozlov vedl tažení proti praní špinavých peněz. Zajímaly jej i peníze, které z bankovního systému odplývají ven.
Zatímco na Západě bankovní úředník pozvedne obočí, když někdo vyzvedává pár tisíc dolarů v hotovosti, v Rusku hotovost dosud kraluje. I legitimní firmy v hotovosti vyplácejí mzdy a za hotovost nakupují reality.
Regulační předpisy sice ruským bankám zakazují poskytovat klientům neomezenou hotovost, jenže v Rusku fungují desítky malých bank, které existují jen kvůli několika důležitým transakcím. Tyto banky většinou obcházejí zákon a využívají mezer v legislativě, inkasují pětiprocentní provizi z výdeje či příjmu hotovosti, a tyto transakce se jim vyplácejí. Vezměme si banku Arat registrovanou ve vesnici poblíž mongolské hranice. Banka má aktiva ve výši 320 000 dolarů, ale v červnu loňského roku skrze ní protekla více než miliarda dolarů v hotovosti.
Kozlov se rozhodl na kriminální finanční instituce zaútočit. Odebral licenci některým bankám, podal na policii bezpočet trestních oznámení. Až na výjimky zůstaly ležet bez povšimnutí.
Bylo již vícekrát řečeno, že Rusko funguje jako obrovská lupa, která nám dokáže lépe osvětlit naše vlastní (většinou už bývalé) trable. V Rusku se vše děje se zpožděním, ve velkém a brutálněji.
Podobnost s naší situací poloviny a druhé poloviny 90. let je ale v lecčem zřejmá. Také v našem případě byl bankovní sektor ovládán špatně čitelnými strukturami. Také u nás policisté nebyli schopni využít desítky trestních oznámení, které jim bankovní dohled servíroval na podnose. Také u nás finanční polosvět platil politické strany a měl své lidi i na Ministerstvu financí. Také naši politici dlouhou dobu bránili vstupu zahraničních bank. Pracovníky bankovního dohledu nikdo nestřílel, ale zastrašování zde bylo. Stačí vzpomenout vykonstruované obvinění nuceného správce Agrobanky Jiřího Klumpara ze zpronevěry 20 miliard korun na začátku roku 2000, shodou okolností před zásahem v IPB. A ještě v roce 1996 vybízel ministr Ivan Kočárník bankovní dohled ČNB "k větší velkorysosti".

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.