Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Ruské jádro v českém Temelíně

HN.IHNED.CZ  19. 5. 2006  

Elektrárenská společnost ČEZ oznámila, že jejím dodavatelem jaderného paliva už nadále nebude americký Westinghouse, ale ruská firma Tvel.
Když se v poslední době mluví o přílišné závislosti Evropské unie na ruském plynu a ropě, bývá "jádro" uváděno jako jedna z možností energetické diverzifikace, která by mohla zmírnit příliš jednostrannou závislost na Rusku.
V tomto ohledu je pozoruhodné, že Česká republika se změnou strategie ČEZ stává na Rusku ještě závislejší než kdykoli předtím. Když už ČEZ není privatizován a zůstává firmou pod kontrolou státu, slušelo by se vědět, co si tedy politici o kontraktu s Tvelem myslí. Jenže oni si asi nic nemyslí, protože mlčí.
Co je to energetická bezpečnost? Je to téma pro politiku, nebo není? Zajímá nás to, nebo je nám to všechno jedno? Mimochodem: někteří analytici se domnívají, že kontrakt s Tvelem povede k tomu, že celý ČEZ - nebo přinejmenším jeho jaderná divize - bude privatizovatelný pouze do ruských rukou.
Zvláštní mlčení politiků doprovází i další masívní vlastnické změny v energetice a vstup kyperských investorů, tedy ve skutečnosti kontroverzního finančníka Pavla Tykače, do Mostecké uhelné. Je to jedno, nebo není? Bylo by dobré slyšet, co si o tom myslí Paroubek i Topolánek.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.