Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

S autobusy selhal kraj

HN.IHNED.CZ  8. 8. 2006
Včera v Ústeckém kraji vyjely autobusy. I tak banální věta už se stává zprávou - po minulém týdnu, kdy se zde desetitisíce lidí mohly dostat do zaměstnání jen pozdě či s velkými obtížemi. Za pár dní ovšem mohou autobusy opět zůstat v garážích, protože spor krajské samosprávy s dopravcem vůbec urovnán není a slovní válka pokračuje.
Nejde o lecjaký region, ale o kraj s nejvyšší nezaměstnaností, v němž žije skoro milión lidí. V novinách si mohou číst výzvy ekonomů, že nesmějí sedět doma na dávkách, mají aktivně vyhledávat práci a zvyknout si i na daleké dojíždění. Jenže pro mnohé z nich - vzhledem k jejich obtížné situaci - není jednoduché dojet do práce autem, takže závisejí na autobusech.
Není podstatné, jestli je hejtman kraje Jiří Šulc v právu, jestli dopravce porušil smlouvu či slovo, nebo to bylo naopak. V politice se neměří vyhrocená principiálnost, ale reálný výsledek - a ten je tristní. Politik má umět předvídat, odhadovat vlastní sílu a možná rizika. V tom kraj selhal a spoustu lidí vystavil velkému stresu.
Nežijeme v Americe, kde lidé jezdí jenom autem. Evropa veřejnou dopravu podporuje a činí dobře. Uvidíme, jak se lidé svým krajským radním odmění v regionálních volbách. Také premiér Paroubek v tom vycítil téma a přijel se na Ústecko bryskně distancovat od "ústecké ODS". Jenže těm právem naštvaným lidem, kteří platí daně, je jedno, kdo z politiků za ten velký průšvih a nezodpovědnost může.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.