Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Schengen se odkládá?

hn.ihned.cz  6. 10. 2006

Rozhodli jsme se, že se teprve rozhodneme. Tak zní verdikt Evropské unie k tomu, zda budou lidé z nových členských zemí snáze cestovat přes hranice od dohodnutého podzimu 2007, nebo se vše ještě o rok odloží.

Poslední slovo padne v prosinci. Ale nedělejme si velké naděje: Evropany nižší kategorie, které při cestování může čekat perlustrace, s největší pravděpodobností zůstaneme o něco déle.
Nebude totiž včas připravena nová počítačová databáze, která jediná je prý schopna vstřebat údaje z rozšířeného tzv. schengenského prostoru pro volný pohyb osob. Proč se tak stalo? Oficiální důvody jsou technické. Jako když topič řekne: Kotelna se rozbila, topit nelze, oprava nejde urychlit. Jenže za špatně udržovanou kotelnu nese někdo odpovědnost, stejně jako za výběr topičů. Jinými slovy: Pravé důvody jsou politické, protože zodpovědní politici si dlouho nevšímali toho, že počítače nebudou funkční.
A proč si toho nevšímali? Na Západě nejde o žhavé téma, voliči netlačí na pilu. Jakékoli rozšiřování, uvolňování, liberalizace čehokoli není dnes v módě. Mnozí voliči a mnozí politici si pletou dopady globalizace a špatné hospodářské politiky svých vlád s dopady rozšíření. Ve skutečnosti bylo totiž rozšíření úspěšné. Vysoký hospodářský růst v nových členských zemích pomáhá celé unii. Lidem to ale na Západě říká málokdo, únava z rozšíření je zjevná - a to přijde na řadu ještě Rumunsko a Bulharsko.
Střední Evropě nepřidává na pověsti, co předvádí: pouliční nepokoje v Maďarsku, populisté v Polsku a na Slovensku, vláda bez důvěry v Česku. My Středoevropané můžeme poděkovat i laxnosti svých reprezentací. Ty si nebyly vědomy nebezpečí odkladu. Hlomozí až teď, kdy začíná být pozdě.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.