Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Schröder versus Gross

HN.IHNED.CZ  5. 4. 2006
Případ kancléře Schrödera a Gazpromu má dvě zásadní dimenze, které mají vliv i na nás. Jedna se týká politické kultury, druhá je geopolitická. Když to hodně zjednodušíme, tak dosud v západní Evropě platila neformální pravidla, že ministr, který se právě odebral do politického důchodu, by si měl za prvé dát na čas karanténu a za druhé by neměl podnikat v odvětví, na jehož regulaci měl vliv.
Ve Spojených státech je to volnější. Šéf telekomunikačního regulátora může klidně ihned přejít do telekomunikační firmy. Stačí, když řekne, že zmíněný podnik nijak neprotežoval. A nejsou-li indicie opaku, stačí čestné slovo.
Premiér to má vždy těžší než ministr. A Gerhard Schröder nejenže si nedal žádnou karanténu, ale konflikt zájmů (i protežování Gazpromu) je v jeho případě zjevný. Jeho vláda nejenže odsouhlasila stavbu plynovodu, ale dokonce poskytla Gazpromu záruky za úvěr. A Schröder si nedá pokoj ani dnes. Chválí svého chlebodárce Putina "za to, že je garantem demokracie v Rusku" a tvrdí, že i dnes pracuje "pro zájmy Německa." Právní koncipient magistr Gross působí proti Schröderovi jako vzor slušnosti.
Pak je tu rovina geopolitická. Nová dohoda o stavbě plynovodu nechává země střední a východní Evropy na pospas ruskému vydírání ve věci cen plynu. Schröder se vysmívá nejen Polsku či Ukrajině, ale chválou Putina také americké zahraniční politice, která v poslední době tvrdě kritizuje Rusko za oklešťování svobod a lidských práv. Jaká je reakce německé veřejnosti? Bohužel nikoli ostře kritická. Kancléřka Merkelová stavbu plynovodu také podporuje a Schrödera se zastal ministr hospodářství Wolfgang Clement.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.