Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Seberte jim dveře i úřední hodiny

HN.IHNED.CZ  28. 4. 2006
V minulé víkendové příloze HN vyšel článek o baťovském Zlíně, v němž autora Diáře zaujal mimoděčný návrh pro české byrokraty.
Článek se zabývá mezi jiným rekonstrukcí slavného zlínského mrakodrapu Jednadvacítky, administrativní budovy Baťových závodů. Architekt Ladislav Pastrnek, který se svým týmem dostal za rekonstrukci Grand Prix Obce Architektů, vypráví o požadavcích dnešních nájemců: "Firma Baťa použila americký princip velkoplošných kanceláří přes celé podlaží, kde zaměstnanci pracovali pohromadě, kdežto nynější úřady (finanční a krajský) potřebovaly samostatné místnosti pro 2 - 4 osoby."
Není to vůbec symbol doby - v bývalé prosperující privátní firmě sídlí úředníci? A co je důležitější, žádají soukromíčko.
Baťa dokázal před sedmdesáti lety okoukat principy moderní administrativní práce, jaké české podniky objevily před pár lety. Pro veřejné úřady by měly platit dvojnásob. Neexistuje jediný relevantní důvod, proč by úředníci veřejné správy měli pracovat v komůrkách, kde se mohou uzamykat, popíjet kávičku, žvanit o hloupostech a nechat lidi čekat na chodbě.
Nejde ale jen o nožky na stole - volný prostor omezí korupční jednání. Na prosklenou kancelář, do které je odevšad vidět, by měl mít nárok jen ředitel odboru.
Je zajímavé, že například na novém Městském úřadu v Benešově to pochopili už v roce 1997. Investor ve Zlíně to nechápal ještě v roce 2005 a nechal zastavět prostor, který se k modernímu, transparentnímu a vyspělému řešení nabízel.
Že to tak nebylo ani za císaře pána či první republiky? Ano, protože tehdy to ještě nestačili vymyslet ani v USA. A pověstný úřednický šiml staré monarchie byl oproti dnešku vlastně nicotný.
Kde památkáři nedovolí bourat příčky, ať se vyjmou dveře. A kde památkáři nepovolí ani to, ať vznikne povinnost mít je stále otevřené. Zrušením dveří na úřadech by mohl boj s korupcí začít, dalším "pánem na holení" by se mohly stát úřední hodiny. Ty by měly být kdykoli, nebo alespoň každý den, jako na poště.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.