Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Sedlácké dotace na síť

HN.IHNED.CZ  4. 1. 2006
Platební agentura, zveřejnila začátkem týdne v tichosti všechny příjemce zemědělských dotací, včetně těch, které tečou z Bruselu. Na seznamech najdeme nejen firmy, ale i jednotlivce, i když bez adres a rodných čísel. Mezi příjemci najdeme rovněž politiky - bývalé ministry zemědělství, poslance a jejich firmy. Je to průlomová událost.
Ti zveřejnění se teď možná budou dotčeně ptát, k čemu je to dobré. Především jde o princip. Rozdělování veřejných prostředků na podporu soukromého podnikání má být transparentní. Nikomu není vůbec nic do toho, co je nám "zvědavcům" po tom.
Dále jsou tyto informace dobré k tomu, že upozorňují na možné střety zájmů. Existují země Evropské unie (naštěstí ne zrovna Česko), kde mají sami ministři zemědělství své vlastní farmy, takže inkasují z Bruselu i od svých vlád řádově milióny eur. Společná zemědělská politika je největší olověnou koulí na noze unie. Jak se má ale povést reforma, když vyjednávači z dotací sami žijí?
Uveřejňování dotací není v Evropě zdaleka samozřejmé, většinou informace "nějak" neoficiálně zjistí novináři. V Británii se čas od času bouřlivě debatuje o tom, kolik miliónů z Bruselu inkasuje chudá selka z Buckinghamského paláce jménem Alžběta II. V Belgii se vláda nedávno zalekla a uveřejnila pouze seznam dotovaných firem; jednotlivci zůstali tajní.
V tuto chvíli patříme mezi otevřené země. Lze však čekat protiútok ze strany příjemců dotací, a to pod různými záminkami (ochrana osobních údajů). Platí, že co se jednou otevře, už nejde zavřít? Spíš záleží na tom, jak silná a sebevědomá bude občanská sebeobrana, jak uhájí vydobytý otevřený prostor.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.