Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Setuza a podivně rychlá soudkyně

HN.IHNED.CZ  24. 11. 2006

V Topolánkově české vládě sedí jistě několik slušných ministrů, kteří jsou přesvědčeni, že prohlášení exekuce na majetek ústecké Setuzy bylo odvážným činem proti dlouhým prstům "nepřítele státu" Tomáše Pitra a spol.
Nevíme, jaké (a od koho) měla vláda podklady. Potíž je ale v tom, že i lež lze napsat přesvědčivě. Firma M.L. Moran, která Setuzu koupila, tvrdí, že nemá s Pitrem nic společného A vláda má snad nějaký důkaz o opaku? Šéfové M.L. Moran Václav Novák a Zdeněk Šmejkal nepatří mezi žádné tuneláře, Novák je zkušený, i když ne vždy úspěšný manažer. Za tyto dva jsme - na rozdíl od jiných - nikdy jako daňoví poplatníci nemuseli nic platit, protože nic neukradli.
Vláda nechce říci, jaká jsou to "bezpečnostní rizika" spojená s M.L. Moran. Ministr vnitra Langer, velký šéf všech tajných služeb, říká, že nám do toho nic není, protože to je tajné. Budiž. Uveřejnit střípky svodek tajných služeb jako podklad pro rozhodování vlády by skutečně mohlo vést k arbitráži. Jenže: mnozí dnešní ministři za ODS kritizovali Špidlovu vládu, že ze soutěže o Unipetrol vyřadila Kazachy a nechtěla uveřejnit proč. Nyní Langer činí totéž, ačkoli případ Setuza je mnohem spornější.
Nejvíce znepokojivý je ale postup ústeckého soudu. Soudkyně rozhodla pár minut poté, co vláda o exekuci požádala. Kdy studovala spis a ověřovala všechny podklady pro rozhodnutí? Nechce se věřit, že soudkyně rozhodovala na základě telefonátu z vlády. Lze si ale představit, že ji navštívil někdo vlivný z tajné služby a vysvětlil jí, že má jednat promptně v zájmu státu. Už jsme přece podobný postup v případě Pitr zažili. Třeba to tak nebylo - ale jak to tedy bylo?
Nejde o žádnou prkotinu. To, co se stalo u ústeckého soudu, je pro pověst zdejší justice a právního státu stejně vážné jako prezidentské tlaky na odvolávání předsedkyně Nejvyššího soudu.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.