Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Směrem k dohodě

HN.IHNED.CZ  4. 7. 2006  
ODS svolává jednání lídrů všech parlamentních stran o obsazení šéfa sněmovny, nebude již na tento post kandidovat Miroslavu Němcovou. Stane-li v čele parlamentu někdo z ČSSD, je pravděpodobné, že orgány sněmovny budou obsazeny poměrně a místopředsedu získá každá parlamentní strana. Doufejme však, že demokratické strany vyřadí ze hry Vojtěcha Filipa, kterého nově nalezený dokument usvědčuje z vědomé spolupráce s komunistickou státní bezpečností.
Za rozhýbání mrtvých vod je třeba pochválit prezidenta Václava Klause. Tím, že odmítl demisi kabinetu Jiřího Paroubka, donutil politiky, aby se začali konečně věcně domlouvat o vedení sněmovny. Začíná být zjevné, co chce ČSSD. Soudě z toho, jak Paroubek mluvil v neděli o Topolánkovi, velká koalice by mu asi nevadila. Proslýchá se také, že by se Paroubek raději dohodl s Mirkem Topolánkem než s Pavlem Bémem, který má otevřenou přímou linku na Hrad.
Topolánkův plán naopak zřejmý není vůbec. Snad opravdu věřil stovkovému projektu a spoléhal se na podporu veřejnosti. Jenže ztráta koaličního hlasu ukazuje, že šéf ODS bude muset jednat razantněji, nebo se stane pro vlastní stranu tím, čím byl Vladimír Špidla pro ČSSD. Otázek je stále příliš: Má Topolánek schované nějaké trumfy? Je ochoten přistoupit k programovým, nebo dokonce i personálním ústupkům? A budou stačit Paroubkovi k toleranci trojkoalice?
Každopádně po včerejšku jsou ČSSD a ODS o krok blíže nějaké dohodě o vládě - stovkové koalici, opoziční smlouvě v opačném gardu nebo velké koalici.
Dvě posledně jmenovaná řešení mají i některá pozitiva, ale na příkladu včera zatčeného Tomáše Kadlece si můžeme zopakovat, co je hlavní negativum. Zatčení vysoce postaveného prominenta jedné z velkých stran, kterým Kadlec je, by bylo v rámci velkokoaličního či opozičně smluvního schématu jen opravdu těžko představitelné. Důsledky si může každý domyslet sám.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.