Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Snad neskončíme jako Maďaři

HN.IHNED.CZ  13. 10. 2006  

Střední Evropa poslední dobou rychle ztrácí dobrou pověst. O Maďarsku, Slovensku a Polsku se píše v Evropě hodně, bezvládí v Česku provázelo zatím jen zdvižené obočí. Situace se ale pomalu začíná měnit. Evropská komise označila vývoj zdejších veřejných financí jako šestý nejhorší v unii.
V čem se můžeme na Slovensku a v Maďarsku poučit? Maďarská ekonomická krize je pouze a jedině důsledkem politiky. Pravice a levice se v rozpočtové politice moc nelišily, obě se předháněly, kdo toho více přerozdělí - a co hůř, své sliby splnily. Máme teď našlápnuto podobným směrem.
Možná ale nemusíme (ani s hloupou politikou) dopadnout tak špatně jako Maďaři. Jsme zemí svým způsobem odsouzenou k úspěchu, máme výhodnější obchodní a tranzitní polohu. Jako když někdo zdědí hospodu na křižovatce: musí být úplný blbec, když ji prohospodaří. Majitel hospody zapadlé na konci cesty se musí snažit mnohem víc. Musí být vždy originální, vstřícný, nápaditý.
Slovensko mělo reformní vládu, teď má antireformní. Leccos z pracně prosazeného se ruší a bude rušit, od plateb u lékaře až po jednotnou sazbu DPH. To je pro společnost a důvěru nesmírně nákladné. Neměly by případné reformy vyrůstat z širšího konsensu, z širší společenské báze, když naše sociální struktura je úplně jiná než slovenská? Jsou to nesmírně složité, ale klíčové otázky. A stokrát důležitější než odposlechy, které se řeší před volbami v české politice i v médiích.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.