Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Spiklenci rokují, rozhodne říjen

HN.IHNED.CZ  20. 9. 2006

Dva muži, kteří mají ve svých stranách zvláštní postavení, totiž ministr financí z ODS a bývalý premiér z ČSSD, se sešli už podruhé během jediného týdne. To budí zvědavost i uvnitř jejich vlastních stran. Co a proti komu se tady kuje? Možná je účelem "tajných", chytře do médií puštěných schůzek právě neklid a spekulace.


Zeman: Vyhnat krysy

Uvažuje Miloš Zeman o plném návratu do nejvyšší politiky? Spíše se mu zamlouvá možnost potopit Tlustého předchůdce Bohuslava Sobotku. Při své pomstychtivosti by rád vykouřil i poslední "zrádné krysy" (používá výraz deratizace). Už mu z očí zmizeli Špidla, Gross a Kraus, zbývají Sobotka a Zaorálek. Dokud zůstanou v nejvyšších patrech, nebude "krysař" ukojen.
Vždy ale býval ostře proti otevřené velké koalici a není pravděpodobné, že by se chtěl podílet na jejím vzniku (pod taktovkou Vlastimila Tlustého či Jiřího Rusnoka, až skončí Topolánkova vláda). I když jsou veletoče v české politice běžné, zůstává Zeman pravděpodobně zastáncem nějaké formy opoziční smlouvy v opačném gardu, tedy skryté velké koalice. Podobné, jaká se chystala, než se Jiří Paroubek pokusil utéci s Kalouskem.


Tlustý: Znejistit oba dva

Ekonomická analýza rozpočtu - jak zní oficiální důvod schůzek - je tím posledním, v čem by inženýr Zeman mohl inženýru Tlustému něco poradit. Mohl by ale Tlustému pomoci sehnat pro rozpočet podporu (či toleranci) v ČSSD. Zeman ví nejlépe, kde má své věrné.
Tlustý chce též dohodnout smír s japonskou Nomurou, k níž má blízko už od roku 1991. Zeman coby proponent zásahu v IPB (kvůli němuž Nomura stát žaluje) má třeba ve smíru sehrát nějakou úlohu.
Je možné, že Tlustý už počítá se svým "premiérským" pověřením ve druhém kole a že v Zemanovi rozpoznal slabý článek ČSSD? Tady je ve hře příliš mnoho neznámých. Ale každé znejistění Jiřího Paroubka se mu dobře hodí.
Tlustý může ale chtít zneklidnit i Topolánka. Je přece známo, že ministr financí je na rozdíl od svého šéfa velice blízký prezidentovi: Koho z nich by si Klaus vybral do čela vlády raději? Na Topolánkovi je vcelku sympatické, že zřejmě nemá jiné plány, než o kterých otevřeně mluví. A čeká na senátní a komunální volby. Dopadnou-li pro něj výrazně dobře, před listopadovým kongresem ODS posílí.


Paroubek: V čem je ta síla

Jiří Paroubek bývá prezentován jako diktátor ve vlastní straně, je však slabší, než se zdá. Opoziční role mu zjevně nejde k duhu. Nebyl a nikdy nebude Zemanův muž. Jejich konfliktní a komplikovaný vztah je starého data. Navíc: Paroubek se v poslední době opírá o Sobotku a Zaorálka, které Zeman nenávidí. Zemanův člověk je spíš Zdeněk Škromach: ten ostatně schůzku s Tlustým uvítal.
Řada poslanců ČSSD na Paroubka reptá, zatím vskrytu. Jeho síla dnes závisí na tom, že za ním zatím disciplinovaně stojí klub KSČM. To se ale může rychle změnit.


Klaus: zatím mimo hru

Zbývá prezident Klaus. Ten jistě stojí o svůj druhý termín, nejprve však čeká na výsledek senátních voleb. Na jejich základě pozná, koho bude ke znovuzvolení potřebovat, a podle toho udělá další tahy. Do senátních voleb jsou tedy všechny "scénáře" čirou spekulací. Prezident nebude do konce října hrát, žádné partie se nezúčastní.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.