Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Stará doktrína proti nové Číně

HN.IHNED.CZ  7. 4. 2006  

Humphrey Hawksley, specialista na Jižní Ameriku, upozorňuje v deníku Financial Times na to, že nástup levice v tomto regionu souvisí také s tvrdým nástupem čínských ekonomických zájmů.
Téměř polovina čínských zahraničních investic proudí do Jižní Ameriky a Peking se nedávno zaručil, že jejich celkový objem vzroste do pěti let na sto miliard dolarů. Jižní Amerika se stává oblastí čínského mocenského zájmu.
V roce 1823, v době, kdy většina jihoamerických států vyhlásila nezávislost na Španělsku, vyhlásil prezident USA James Monroe doktrínu, která prohlásila jakýkoli evropský pokus ovlivňovat Nový svět za "ohrožení bezpečnosti" Spojených států. Během studené války používaly USA tuto doktrínu proti sovětskému vlivu na Kubě, v Chile, Grenadě a Nikaragui. Bylo by to možné dnes vůči Číně?
Číňané dnes drží velkou část amerického dluhu a vyrábějí spotřební zboží, na kterém jsou Spojené státy závislé. Brzy asi uvidíme, jak je, či není pro USA Jižní Amerika důležitá.
Podle Hawksleyho není vyloučené, že se Jižní Amerika brzy stane jakýmsi testovacím územím mezi USA, které se přestaly cítit bezpečně, a Čínou, která je den ode dne sebevědomější.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.