Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Stát do uhlí netahejte

HN.IHNED.CZ  19. 12. 2006

Finanční skupina J&T, významný akcionář energetického gigantu ČEZ, se podle svého představitele Daniela Křetínského chystá požádat stát, aby začal cenově regulovat hnědé uhlí. Finanční skupinu J&T trápí ceny, za které do její teplárny a elektrárny dodává palivo Mostecká uhelná. Bylo by však dobré, kdyby finančníci nezatahovali stát a daňové poplatníky do svého privátního obchodního sporu. Je to směšné a únavné.
Ceny uhlí diktovat nejde a stát je regulovat nesmí, v tom je politika Evropské unie celkem jasná. Navíc stát už vůbec nemůže regulovat dodávky pro jednu lokální teplárnu; muselo by se zlevnit všem, tedy i koncernu ČEZ. Ten ale vytváří desítky miliard korun zisku, proč by nás měla trápit cena jeho vstupů? Z hlediska daňového poplatníka je to prašť jak uhoď. Bud se sníží zisky ČEZ (a ten zaplatí méně do státní kasy) ve prospěch zisků Mostecké uhelné (a ta odvede na daních víc), nebo naopak.


Když se J&T ceny dodávaného uhlí nelíbí, může ho nakupovat od Severočeských dolů, patřících do skupiny ČEZ, nebo v Německu či Polsku. Mostecká uhelná má silnou, možná dominantní pozici na trhu s hnědým uhlím (pokud bychom nazírali český trh jako uzavřený ostrov), ale ČEZ má totéž, ba ještě silnější postavení na trhu s elektřinou.
Elektřina se přece nevyrábí jen z uhlí. A má snad Transgas velké konkurenty? Nebo Westinghouse jako dodavatel paliva pro Temelín? Nový velký akcionář Mostecké uhelné Pavel Tykač byl ještě donedávna s šéfy J&T nejlepší kamarád. Asi už není. Ať si to ale vyříkají mezi sebou.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.