Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Stát s 31 razítky

HN.IHNED.CZ  14. 9. 2006  
Pravidelná studie Světové banky Doing Business letos říká, že postoj zdejšího státu k podnikání je zase o poznání horší než loni. Je pravda - a studie to vyzdvihuje -, že firmu už lze založit rychleji. O poznání svižněji rozhodují i soudy, chválí se pokles firemní daně na dvacet čtyři procent. Jenže počet razítek k otevření drobné provozovny činí v průměru třicet jedna. To je více než v Egyptě. Máme sice nový zákon o bankrotech, ale konkurs se stále může vléci i osm let a z jedné dlužné koruny se v něm vydobude jen osmnáct haléřů. Jako v Indii.
Kdo za to může? Osm let tady vládla sociální demokracie, která v podstatě vzdala snahu získat drobné podnikatele a živnostníky za své voliče. Činila opak. ČSSD se rozhodla bojovat o hlasy úředníků, a těm přece nebude brát práci a jejich 31 razítek. Není to nic přirozeně levicového, je to jen hloupé.
Naopak boj za jednoduchá a srozumitelná pravidla je jádrem pravicového liberálně-konzervativního smýšlení. Jenže to neznamená snadnou práci. Klausova protibyrokratická komise skončila kdysi krachem. Úřední hydra má totiž obrovskou rezistenci. Bude-li tu jednou vládnout většinová pravicová vláda, už teď mohou příští ministři přemýšlet, jak být úspěšnější než Klaus. A jak prosadit za prioritu úřednické práce "oddanou službu veřejnosti".
Podobně jako vysoké daně vyvolávají existenci černého trhu, přílišná byrokracie a nesnesitelné množství předpisů vede k obcházení pravidel, vše se dělá načerno. Jenže ideálem liberála je, aby realita byla v souladu s předpisy. Jinak vítězí vykutálení koumáci a slušní "oslové" prohrávají.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.