Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Stíhat poslance za hlasování?

HN.IHNED.CZ  20. 1. 2006
Už jsme na těchto stránkách vícekrát navrhovali, aby byla radikálně omezena poslanecká imunita. Pokud poslanec někoho zabije, okrade, přejede autem, pere špinavé peníze apod., není pražádný důvod k tomu, aby byl před vyšetřováním a soudy chráněn jakýmikoli privilegii.
Existuje ale jeden zásadní důvod pro imunitu. Zákonodárci nesmějí být stíháni za to, jak hlasováním projevili svou politickou preferenci - od toho jsou zákonodárci. Imunita prapůvodně vznikla proto, že nejrůznější pohůnci monarchů chytali poslance na cestě do parlamentu (vytahovali je takřka doslova "z kočárů do Vídně"), zatýkali a snažili se jim všelijak bránit v hlasování.
Bývalý ministr informatiky a též bývalý poslanec Vladimír Mlynář půjde před soud kvůli firmě Testcom, jejímž založením mělo ministerstvo informatiky porušit zákon. V jeho případě byl podle všeho porušen zákon, jenže škoda nevznikla a úmysl není zřejmý. Policie si s tím poradila následovně.
Úmysl má být v tom, že ministr Mlynář musel vědět, že je zakázáno vyvádět peníze z ministerstva do obchodní firmy. Prý byl jako poslanec "přítomen" ve sněmovně, když se o zákazu hlasovalo. Všimněme si formulace. Česká ústava totiž v článku 27 praví, že poslanec "nesmí být nikdy stíhán proto, jak hlasoval".
Takže stačí slovo "hlasovat" nahradit slovem "přítomen". Český policista ví, jak na to.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.