Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Strana, svoboda, socialismus, smrt

HN.IHNED.CZ  20. 1. 2006

Šéfredaktor MF Dnes Pavel Šafr zveřejnil ve čtvrtek komentář pod plamenným názvem "Paroubek, nebo svoboda". Je to nebývale ostrý text, hodný osudové chvíle. Šafr v něm například píše, že "těžko říci, co je horší, zda mít v zemi komunistickou stranu, o které je jasné, co je zač, nebo silně levicovou ČSSD, která mnoho komunistických postupů skrývá za fazónou demokratické strany".
Nejsem žádný fanoušek Jiřího Paroubka, ale - "silně levicová" strana je totéž jako komunisté? A demokratičnost ČSSD je jenom "fazóna"?
Česká mediální scéna se v poslední době ostře polarizuje. Před volbami se to děje sice vždy, ale letos je to horší. Patrně nás čeká přesvědčování, že opět stojíme "na křižovatce dějin". Jedni budou varovat před zlem jménem Paroubek, druzí před zlem jménem modrá šance.
V každých volbách jde docela o hodně, ale proč mávat fatální vlajkou jakéhosi třídního boje? Je to, jako když Fidel Castro křičí: Socialismus, nebo smrt! Česká republika je dávno tržní ekonomikou a demokracií, jsme členy Evropské unie a NATO a zažíváme rozmazlené období míru, pohodlí a prosperity, jaké nemá v dějinách zdejšího regionu obdoby.
To, že situaci dramatizují politici, asi nijak nepřekvapí. Ale pro novináře je kritický odstup tím nejcennějším, co mají. Právo dnes zpravodajsky ignoruje a v komentářích bagatelizuje "kakaovou aféru" poslance ČSSD Michala Krause a MF Dnes se chová obdobně k případu poslance ODS Vladimíra Doležala. Co když se po volbách ČSSD s ODS dohodnou na spolupráci? Všichni vlajkonoši budou, mírně řečeno, poněkud k smíchu.)
To strašení ohroženou svobodou tisku v souvislosti se zrušením pořadu České televize Bez obalu už začíná být dosti otravné. Bylo přece zjevné, že existuje silná spolupráce mezi tímto pořadem a MF Dnes. Její redaktoři měli v tomto pořadu největší prostor a před její budovou se nejčastěji natáčelo.
(Douška: Těsně před uzávěrkou přišla zpráva, že Pavel Šafr z funkce odchází. Beru to na vědomí, o osoby však nejde; na výše řečeném se tím nemění nic.)

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.