Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Superman ČEZ?

HN.IHNED.CZ  1. 2. 2006
Energetická skupina ČEZ láme rekordy. Ohlásila, že je největší firmou střední Evropy, a cena jejích akcií teď ještě stoupne, když ohlásila další nákup v Polsku. Pro leckoho je to jistě skvělé, s všeobecnými oslavami ale počkejme.
Skvělé je to pro manažery firmy, kteří jsou na základě kursu akcií odměňováni. Dále pro politiky, kteří vznik "SuperČEZ" pomohli zaranžovat. A také pro všechny, kdo si včas koupili akcie. Dodejme, že to mohl udělat každý; kdo na to neměl, mohl si půjčit. Stěžovat si nikdo nemůže.
Tak proč to otálení s oslavami? Po pádech firem jako Enron, WorldCom či Parmalat se svět změnil. Obdivováni nejsou jenom ti, kdo umějí prudce vyšroubovat cenu akcií. To dokázal kdekdo. Akciové trhy nejsou zcela racionální a podléhají módním vlnám.
Opravdové uznání získávají v "post-enronovském" světě ti, kdo dokáží udržet firmy zdravé v dlouhodobé perspektivě. Ne, nesrovnáváme ČEZ a Enron: tuzemská firma má nesporně pevnější základy, elektřinu hlavně vyrábí a distribuuje, kdežto Enron byl především obchodníkem. S hodnocením šéfů ČEZ se však vyplatí pět až deset let počkat. Zvlášť jsou-li nové akvizice pořízeny na úvěr.
Bylo by skvělé, kdyby se země mohla chlubit středoevropským obrem, který něco chytrého vyrábí. V této pohádce ale nežijeme. Na úspěchu ČEZ se podílejí i vysoké tržní ceny energií, které platíme. Stát by měl každopádně využít příležitosti a ČEZ prodat, třeba na burze. Plně soukromý obr by se dal slavit s lehčím srdcem. A získáme peníze na penzijní reformu.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.