Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Švédská "změna"

HN.IHNED.CZ  19. 9. 2006
Sociální demokracie v čele s premiérem Göranem Perssonem přiznala porážku a pravice se ujme ve Švédsku vlády. Švédsko se tak navrací do rodiny "normálních" zemí, kde se občas zakývá pomyslné kyvadlo moci mezi pravici a levici. Ne že by Švédsko nebylo demokracií a právním státem, naopak. Jenže z pohledu střídání stráží připomínalo Mexiko do poloviny 90. let. Institucionální revoluční strana v Mexiku i sociální demokracie ve Švédsku (s tříletou výjimkou) byly u moci, kam až paměť sahá.
Důležitější je něco jiného - švédská pravice se přestala vymezovat proti sociálnímu modelu. Budoucí premiér Frederik Reinfeldt před volbami říkal: Nechceme náš systém bourat. Kromě několika privatizací nová vláda nic vysloveně pravicového nechystá.
Švédsko je dalším důkazem světového trendu posledních let. Pravice leckde poráží levici jejími vlastními zbraněmi. Nejzářnějším příkladem je "soucitný konzervatismus" George W. Bushe. Jeho republikáni přestali útočit na nákladný sociální stát a začali rozdávat důchodcům stamiliardy dotací na léky. Do středu i doleva se posouvají i britští konzervativci, byť v jejich případě jde spíše o reakci, když se doprava nejprve posunuli Blairovi labouristé.
Odcházející premiér Persson po jedné debatě vyzval diváky: "Máme tady opoziční tým, který volá, jsme taky sociální demokraté. Ovšemže si raději vyberete originál." Nevybrali si. Nezaslechli jsme ale náhodou totéž u nás, když ODS před volbami začala slibovat přerozdělování ve stylu ČSSD?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.