Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Systém, který bije

HN.IHNED.CZ  3. 5. 2006  
Ministr vnitra líčí zmlácení ředitelky odboru pro lidská práva Kateřiny Jacques jako "úlet" jednoho policisty. Ano - policista číslo 232 036 dostal "amok". Na ulici tloukl dámu, smýkal s ní, pokračoval v autě a ještě se s ní chtěl zamknout na služebně. Jde však evidentně o systémové selhání, nikoli "úlet". Na mnoha fotografiích je vidět, jak kolem bité ženy, na které klečí policista, nečinně postává mnoho dalších mužů v uniformách. Nevadilo jim, že "ulítlý" kolega rve Kateřinu Jacques do auta. A policisté ještě v pondělí odpoledne říkali, že "zásah byl oprávněný a vedený podle zákona".
To, co se stalo, je důsledkem atmosféry beztrestnosti v policii. Celý národ viděl v televizi, jak policisté na CzechTeku surově bijí bezbranného mladíka, podle inspekce byl však zásah adekvátní. Co mělo po CzechTeku logicky následovat? Přísné psychologické testy policistů a školení, kde se budou vysvětlovat takové "banality" jako že policista se nemstí, nezuří, netrestá a neoplácí.
Ministr vnitra, který včera Kateřinu Jacques navštívil, mohl nakrásně vysvětlovat, že by se jí "věnoval stejně i kdyby nepracovala na Úřadu vlády." Opravdu? Také na CzechTeku byly bity ženy a kdyby paní Jacques byla anarchistka z ulice, ani pes po ní neštěkne. Pondělní incident je důrazným podnětem k reformě inspekce. Jánabráchismus současné inspekce je jednou z příčin atmosféry, která v policii vznikla.
Brutální útok na komunistu Dolejše označil před týdnem premiér Paroubek za "důsledek studené války vyvolané ODS" aniž by cokoliv věděl o vyšetřování. U Kateřiny Jacques by měl bez váhání ukázat na viníky dva: mlátícího policistu a ministra vnitra, volebního lídra ČSSD na Jihlavsku.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.