Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Televize Osinek

HN.IHNED.CZ  3. 2. 2006
Sám ministr Urban začíná přiznávat, že vládní nápady na pomoc hranickému Philipsu asi nepůjde realizovat. I tak by mohly Urbanovy původní nápady vejít do učebnic humoru. Vůbec nejvtipnější bylo, když ministr navrhoval, že by státní firma Osinek zařídila hranické výrobně obrazovek dodávky materiálu. Vzhledem k tomu, že Osinek má na starosti státní podíl ve Vítkovických železárnách, mohla by asi dodávat jakési plechové kysny. Výrobek by se mohl jmenovat Televize Osinek. Sony a Panasonic by se asi třásly strachy.
Konec humoru. Je sice před volbami, ale to ministr průmyslu v této zemi neví, že o schválení státní pomoci soukromým firmám je třeba žádat v Bruselu? A také u antimonopolního úřadu?
Na celé věci jsou zajímavé dva momenty. Proč japonská Matsushita, která v Plzni nejdřív vyráběla obrazovky baňaté, dnes vyrábí tamtéž ploché? A proč totéž nedokáže Philips? Jenže, pozor on to dokáže, dokonce je jedním z lídrů na trhu. Jenom vyrábí ploché obrazovky ve firmě, která je od výrobce klasických obrazovek plně majetkově oddělena. Pak je tu otázka zástavy. Celý majetek hranické dcery Philipsu je zastaven u hongkongské banky. Na co firma použila úvěr? Potíž je, že se to asi nikdy nedozvíme. Fakt, že stát poskytne pobídky, neznamená, že získá jakoukoli moc nad finančními toky podniku.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.