Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

The Economist versus USA

HN.IHNED.CZ  8. 12. 2006

V minulém čísle britského týdeníku The Economist zaujaly autora diáře dva texty. V úvodníku se pustil do rozboru padajícího dolaru. Economistu je jasné, že pokles dolaru je podmíněn špatnými zprávami o americké ekonomice. Vyfukuje se bublina tamního realitního trhu, což má poměrně široký dopad na celou americkou ekonomiku, a spotřebitelská důvěra klesá rychleji, než se čekalo.
Podle Economistu měl dolar v posledních letech padat teoreticky daleko rychleji, pořád je nadhodnocen. Svět si dlouho myslel, že americký dolar je relativně silný proto, že růst americké produktivity práce je už dlouhá léta rychlejší než v Evropě. Jenže se ukazuje, že to nebyla pravda. Ameriku navíc trápí rostoucí strukturální rozpočtový schodek a negativní míra úspor domácností.
Kurs se začíná obracet a eurozónu čekají relativně světlé zítřky a růst okolo tří procent. Evropa zlepšuje fiskální hospodaření a míra úspor domácností je vysoká. Ano, Evropa má ztuhlý a přeregulovaný pracovní trh, to je ale podle Economistu paradoxně výhodou: je totiž co zlepšovat.
K tomu náš komentář: Nic proti hodnocení eurozóny, ale prudký pád dolaru i americké ekonomiky věští Economist již deset let a moc se nepotvrzuje. Z hlediska relevance jeho globálních predikcí je to největší slabina tohoto časopisu.
A The Economist podruhé: v témž čísle časopis rozebírá, že Evropská unie ztrácí páky, jak přinutit nové členské země k disciplíně a přijetí evropských standardů. Dokud jsme byli kandidáty, byli jsme poslušní a snaživí. Nyní, když jsme uvnitř, Evropa nemůže nic dělat, ani když se rozhodneme zařadit zpátečku. Evropská komise může snadno nařídit, kolik má vážit kráva a jak se má správně vyrábět džem, ale v mnoha podstatných věcech je úplně bezmocná.
Nové členské země například slíbily před vstupem, že přijmou zákon, který umožní vznik stabilní nepolitické státní správy. Nyní se děje opak. Polsko a Slovensko, které zákon přijaly, ho v poslední době novelizovaly, aby mohly nové vládní strany ovládnout státní správu. A Česká republika? Ta se zákon ani nenamáhá přijmout, i když to opakovaně slíbila. Co může EU dělat? Stavět se na hlavu?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.