Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Tlustý má problém s ČNB

hn.ihned.cz  8. 12. 2006  

Klienti zkrachovalé Union banky, Kreditní banky Plzeň, Plzeňské banky pod stromeček svoje peníze nedostanou. A to přesto, že Ministerstvo financí na poslední chvíli usilovalo o jejich vyplacení.
ČNB včera potvrdila své dřívější rozhodnutí, že výplata se z prosince odkládá o tři měsíce. "Postupovali jsme v souladu se zákonem, máme k tomu písemný souhlas Ministerstva financí," uvedla Pavlína Bolfová, mluvčí ČNB.
Ministerstvo nejdříve s odkladem souhlasilo a zaslalo do národní banky dopis s tímto sdělením. Na začátku prosince se ale ministr Vlastimil Tlustý rozhodl jinak a jeho náměstek Milan Šimáček žádal dalším dopisem ČNB i Fond pojištění vkladů, aby zahájil nadstandardní výplaty.
Existenci nejprve souhlasného a pak odmítavého stanoviska Ministerstva financí k odkladu výplaty potvrdila centrální banka i fond.
"Pro nás je rozhodující dopis guvernéra Tůmy, podle něho se řídíme," uvedl včera Pavel Trnka z Fondu pojištění vkladů.
Situace kolem výplaty klientů padlých bank tak vyústila v první konflikt mezi ČNB, v níž usedli dva noví členové, a ministerstvem v čele s ministrem odcházející vlády Tlustým. Jeho stanovisko ani stanovisko náměstka Šimáčka k dalšímu postupu ministerstva se včera nepodařilo získat.
Právníci soudí, že ČNB postupovala správně. "Písemný souhlas nelze vzít jen tak zpět," říká advokát Juraj Dulík. Odklad povoluje ČNB, zákon říká, že to má být po dohodě s Ministerstvem financí.
Výplata se přitom neměla týkat jen drobných vkladatelů, kterým už dříve uhradil pojišťovací fond část peněz ze zamrzlých kont. V případě Union banky a Plzeňské banky mohli lidé dostat v roce 2003 až ekvivalent 25 tisíc eur (tehdy zhruba 750 tisíc korun), maximálně však 90 procent svých vkladů. Klienti Kreditní banky Plzeň měli z pojištění nárok na sto tisíc korun do 80 procent vkladu.
Ze současného dodatečného odškodnění si na jednu a tři čtvrtě miliardy korun měla přijít i Česká pojišťovna, tedy de facto skupina PPF. Kreditní banku Plzeň v době jejího krachu vlastnila Česká pojišťovna. V rámci podnikatelského plánu na ovládnutí pojišťovny se PPF k nadstandardnímu odškodnění zavázala.
Jednorázový zákon o vyplacení dodatečných náhrad nad rámec zákonného pojištění až do výše 4 miliónů korun přijala Poslanecká sněmovna na základě iniciativy poslance Michala Doktora (ODS) před červnovými volbami. Nakonec byla výplata schválena "napříč politickým spektrem" jako "přílepek" jiného zákona. Senát normu schválil a prezident Václav Klaus pak nechal uplynout lhůtu, aniž novelu zákona podepsal. Zákon tak vstoupil v platnost 18. září.
Proti platnosti zákona se ohradila skupina senátorů, která podala stížnost k Ústavnímu soudu. Počátkem listopadu pak Fond pojištění vkladů požádal ČNB o odklad termínu i kvůli chybějícím podkladům k vyplácení. "Když k výplatě dojde před rozhodnutím Ústavního soudu, může to přinést velké komplikace," řekl tehdy Pavel Trnka z Fondu pojištění vkladů.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.