Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Topolánkův problém

HN.IHNED.CZ  11. 9. 2006
Je sice zvláštní, že policie uvolnila informace o trestním řízení ve věci dluhů firmy VAE právě v den, kdy se její bývalý šéf stal premiérem, nelze však tvrdit, že víme, že to souvisí. I když Jiří Paroubek spustil hlomoz. Ve věci tohoto dluhu se navíc "neangažuje" pouze ČSSD, ale doložitelně také Evropští demokraté. A od voleb je v české politice citlivý každý den. Kdyby se informace objevila před Topolánkovým jmenováním premiérem, říkalo by se, že je to kvůli tomu, aby se premiérem nestal.
Mít za sebou minulost podnikatele, který zkrachoval, nikoho nediskvalifikuje ani od podnikání, ani od politiky. Donald Trump také zbankrotoval, otřepal se a začal znovu. V podnikání se prostě ručí "omezeně", kdyby se ručilo plně, riskoval by byznys málokdo.
Bude-li vše v případě VAE objasněno, jen dobře. Koneckonců přivítal to i Topolánek. Jaké jsou ty citlivé body? Firma si půjčila od První městské banky (PMB) a ručila akciemi. Pak nastaly potíže se splácením a akcie VAE byly označeny za bezcenné. Topolánek je pak prodal a koupil si byt. Kdo je označil za bezcenné, když firma VAE funguje? Dluh firmy byl z PMB převeden na Prahu, ta ho prodala firmě BB cash a ta zase firmě Eltodo. Kruciální otázka stojí tak, jak transakce přesně souvisí s vyjmutím akcií ze zástavy.
Škraloup je tu ale už dávno i bez té trestní novinky. Ztráty městské banky platí již dlouho všichni pražané a daňoví poplatníci, ale Topolánek z "bezcenných" akcií dlužníka financoval koupi svého nového, hezkého bytu.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.