Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Tři zlí medvědi ukončí pohádku

HN.IHNED.CZ  26. 5. 2006

A nyní můj oblíbenec Frederick Kempe a jeho nový pravidelný sloupek v deníku The Wall Street Journal Europe. (Mimochodem, v Praze se mluví o tom, že se má bývalý šéfredaktor WSJE Kempe brzy odstěhovat na tři roky do Prahy, což by dozajista znamenalo oživení pražských diskusních fór.) V posledním sloupku píše o třech medvědech - termín newyorského profesora Nouriela Roubiniho -, kteří kazí globální ekonomické vyhlídky. Tito "medvědi" jsou částečně zodpovědni i za propad trhů v posledních čtrnácti dnech.
Medvěd-maminka je snížená energetická bezpečnost světa. Nejde jen o růst cen ropy v souvislosti s vyšší poptávkou, ale hlavně o rostoucí politická rizika, která se týkají všech velkých producentů. Nigerie čelí vnitřní politické nestabilitě, Venezuela provokuje Ameriku, Írán budí neklid svým jaderným programem, Saúdská Arábie se bojí extremismu, budoucnost Iráku je nejistá a Putinovi rostou agresívní petrodolarové svaly.
Medvěd-tatínek je klesající trh nemovitostí, který vypouští horký vzduch levných peněz. Stejně jako u vyšších cen ropy bude mít pokles cen nemovitostí vliv na pocit bohatství a chování spotřebitelů, nejen amerických. Ohroženy jsou všechny země s příliš silnou měnou a hlubokým deficitem běžného účtu: USA, Británie, Španělsko, Turecko, Austrálie, Nový Zéland.
A medvěd-miminko je probuzená inflace ve Spojených státech, která nastartovala pokles akcií. Jediný dostupný lék, totiž vyšší úrokové míry, zpomalí růst firemních zisků a omezí apetýt spotřebitelů.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.