Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Tupá centralizace vítězí

HN.IHNED.CZ  17. 2. 2006
Ústavní soud zrušil tento týden vyhlášku města Dobříš, která zakazovala konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích. Nařízení je prý v rozporu ze zákonem. Možná čtou ústavní soudci zákony bez odvahy k tvořivější interpretaci. Když není někde napsáno, že to obec vysloveně smí, tak se to u nás nesmí. Potíž je v tom, že se tak posiluje centralizace a bere místním voleným představitelům, kteří mají odvahu a energii něco měnit, chuť do práce. A tím pak zase klesá zájem lidí, kteří mají fantazii, vůli a nápady vstupovat do obecní politiky?
Bylo již zakázáno různým starostům zapovědět ve své obci například hrací automaty. Přitom vezmeme-li v úvahu selský rozum, pak je zřejmé, že kdyby měly obce svobodu právě ve věcech, jako jsou hrací automaty, opíjení se na náměstí či v parku nebo třeba prostituce, bylo by to jedině dobře.
Leckdo byl asi překvapen, když navštívil poprvé města jako New York, a zjistil, že alkohol včetně obyčejného piva, se smí na ulici či v parku pít pouze v papírovém pytlíku, tak aby pohled na opilce neurážel kolemjdoucí. Toto v Americe, v zemi svobody? Jenže pro Američany je sice svatá svoboda politického projevu, ale demonstrativní pití piva na ulici nemůže být považováno za boj za svobodu.
Podobné věci si v USA může rozhodnout municipalita, výjimečně jednotlivý stát unie. Ve Washingtonu D.C. (a mnohých jiných městech) se alkohol prodává ve speciálních obchodech, v New Yorku zase kdekoliv. Podobně je to s kasiny a hazardem. Občané mají svaté právo se rozhodnout, že vyšší daňové příjmy z liberálnějšího přístupu k alkoholu či hazardu se vyplatí i přes vyšší stupeň znečištění ulic a parků, i přes vyšší počet závislých anebo třeba rozšířenější kriminalitu. Jinde se rozhodnou opačně. A pak si mohou lidé srovnat výsledky a podle toho se stěhovat. V Americe se sice stát rodil zdola a u nás shora, ale proč se nedokážeme přiučit rozumným věcem? Zlatá svoboda! Svatá konkurence! A budiž prokleto otroctví tupého centralismu!
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.