Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Učenci kontra Klaus

hn.ihned.cz  26. 5. 2006  
Významná část vědecké obce se v otevřeném dopise postavila proti útokům hlavy státu na Evropskou unii. Nejde o žádné nuly ani o politizující akademiky.

Významná část vědecké obce se v otevřeném dopise postavila proti útokům hlavy státu na Evropskou unii. Nejde o žádné nuly ani o politizující akademiky. Jde především o badatele z oblasti přírodních věd; například molekulární imunolog Václav Hořejší je jeden z mála českých vědců světové úrovně.
Angažmá vědců je pozitivní, a to hned z několika důvodů. Za prvé věci, které český prezident říká o unii, jsou nevkusné. Dopis trefně říká, že "srovnávání unie s dřívějšími integračními snahami v rámci sovětského bloku považujeme za velmi nepřípadné".

Za druhé mnohé z toho, co prezident o unii tvrdí, prostě není pravda, jsou to výroky iracionální, ba bludy. A od vědců bychom měli očekávat, že budou hlasem osvícené racionality. Takže autoři dopisu správně poukazují na to, že členství v unii je jasným přínosem ("naprosto se nenaplnily obavy z problémů krátce po vstupu do unie - naopak došlo ke zrychlení hospodářského růstu v naší zemi"), nikoli naopak, jak tvrdošíjně káže prezident.

Pak je tu dimenze občanské společnosti. Je prostě správné a zdravé, že se profesní skupiny vyjadřují ke společenským věcem, které považují za vážné. Je dobře, že zazní angažovaný, nelhostejný hlas, je dobře, že existuje pluralita názorů. Jiná část akademiků se může zase pustit do Paroubka (důvodů k tomu najde přehršli) nebo třeba do pražského primátora.
Klaus vědce rád provokuje a popichuje. Před časem jim vzkázal, že ke správné vědě je třeba askeze a nouze, a jeho poradce Robert Holman je poučil, že republika má "komparativní výhody" ve vývozu kamene a cementu, nikoli ve vědě... Nicméně vědci se mohli proti Klausovým názorům na Evropskou unii ozvat už dávno. Jsou totiž pořád stejné.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.