Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Udělat vládu jen tak neuškodí

HN.IHNED.CZ  8. 11. 2006

Takže Václav Klaus jmenuje Mirka Topolánka podruhé za sebou premiérem. A ODS s tím - po pondělním váhání a brblání - souhlasí. Normální člověk, který chodí od rána do večera do práce a sleduje politiku jen "z rychlíku" (pokud má na to ještě žaludek a náladu) je asi zmaten. Neříkal nedávno Topolánek, že druhý pokus chce? Odkdy to zas neplatí? Odpověď na tento občanský kvíz zní: Ano, Topolánek druhý pokus počátkem října chtěl; počátkem listopadu už ho zase nechce.
Včera však nakonec nabídku přijal. K druhému pokusu sestavit znovu vládu přistoupí se vší vážností. Bude prý vybírat ministry a vyjednávat tak, aby obměněná vláda získala v parlamentu důvěru.
Je to ale opravdu nutné?


Formálně? Proč ne

Podívejme se na to nejprve z pohledu ústavy. Před tím než prezident může rozpustit sněmovnu, musí proběhnout tři neúspěšné pokusy o sestavení vlády. Přáli si otcové ústavy, aby tyto pokusy byly vážně míněné, nebo mohou proběhnout jenom jaksi technicko-úředně?
Autorům ústavy to bylo podle všeho srdečně jedno. Tři předepsané pokusy měly cestu k předčasným volbám nějak zkomplikovat. Autoři ústavy znali varovný příklad Itálie, kde se před dvaceti třiceti lety měnily vlády jako spodní prádlo.
Není smyslem ústavy ani jejího výkladu naznačovat, že je jaksi nestátnické a nepatřičné, aby pokus o sestavení vlády nebyl brán se vší vážností. Realita může být prostě v různé situaci odlišná a s příležitostí sestavovat vládu lze nakládat podle vlastní politické vůle a vlastních politických cílů.


Čeho se ODS bojí

Dostat se k třetímu pokusu rychle (jít si pro nedůvěru) je velký skok kupředu na ústavní cestě k předčasným volbám. Topolánek může vyměnit jednoho dva ministry a říci si o důvěru třeba za pár dní se stejným programem či jen s vyměněnou větou. A dojde na volbu nového předsedy sněmovny a rozeběhne se třetí pokus. Každý by pochopil, že to byl pokus "jen tak", aby se přiblížily volby, které ODS voličům slibuje.


Ztráta reputace

ODS se asi bojí, že druhý neúspěšný pokus ji reputačně poškodí. To se může stát, ale jen v případě, když se Topolánek bude tvářit, že bere druhý pokus velmi vážně: přidá do strany více nestraníků či jakýchsi vědců, nabídne nějaké další náměstkovské posty lidovcům a zeleným, pokusí se "přetáhnout" nějakého sociálního demokrata. Měsíc se bude předjednávat program - a až pak poběží 30denní lhůta a vláda důvěru stejně nedostane.
A kdyby Topolánek důvěru nakonec dostal? To je pro něj ještě horší! Bude chtít snad tři a půl roku menšinově vládnout? A jak vyvolá předčasné volby?


K čemu Paroubkův pokus

Občanští demokraté se bojí Paroubkova pokusu. Je možné či dokonce pravděpodobné, že ČSSD si zvolí nového předsedu sněmovny, protože v tajné volbě někoho "nakoupí". Až se ale bude muset v rámci hlasování o důvěře vládě "zrádce" odhalit, kalhoty spadnou a zrádce raději zrazovat přestane.
I když Paroubkova vláda založená na nějakých přeběhlících důvěru dostane, ani to není pro ODS nevýhodné. Eventuální "zrada lidovců" by KDU-ČSL zcela marginalizovala a část jejich voličů by získala ODS.
Paroubkova vláda opírající se o komunisty a přeběhlíky by byla velice nepopulární. V dalších volbách by ODS měla reálnou šanci získat čistou většinu.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.