Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Uherský guláš a knedlík

HN.IHNED.CZ  25. 10. 2006  
Maďaři si pozvali na oslavy povstání z roku 1956 státníky z celého světa. Přivítalo je policií obsazené centrum Budapešti. Není divu, že jediné, co se dostalo prostřednictvím médií do světa, byly násilné střety v ulicích, 130 zraněných, gumové projektily, ukradený tank a zbitý poslanec. Lepší reklamu si Maďarsko (a s ním celá střední Evropa) zorganizovat nemohlo.
Zrychlený a informacemi přesycený svět nesymbolizuje anglický gentleman, který s dýmkou v klidu každý den pročítá několik hodin Timesy v koženém křesle pánského klubu. Informace letí světem jen klipovitě. CNN se bleskově ptá maďarského velvyslance v Londýně: Jaký je rozdíl mezi Maďarskem 1956 a 2006? Velvyslanec se potí - jak v několika vteřinách srovnat nesrovnatelné?
Střední Evropy se chytla špatná pověst. Jsme divní lidé někde na východě: měli tam Havla a Walesu, teď mají nacionalisty, populisty a lháře. Násilí a "volby v ulicích" evokují Mexiko a Argentinu. Rychle se zapomíná na to, že Paříž si zažila před rokem totéž.
Nedělejme si iluze o tom, že nová vlna despektu se nás nedotkne. Sami se ale na Maďary nemáme co zlobit. Za prvé si povstání z roku 1956 zaslouží naši hlubokou úctu a obdiv. Na jakýkoli posměch nemáme špetku nároku. U nás násilné demonstrace nejsou. Není to ale naší vyšší politickou kulturou, ale temperamentem. Maďaři radši ostrý guláš, naše mentalita je knedlíkově netečná. Jsou snad u nás politici méně prolhaní a zkorumpovaní než ti podunajští?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.