Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

uroústava bez volného obchodu?

HN.IHNED.CZ  24. 3. 2006

Evropský summit v Bruselu se bude mimo jiné zabývat také vlnou protekcionismu a ochranářství, která se - poněkud neočekávaně - žene Evropou. Je vážná? Může ohrozit jednotný evropský trh a padesát let postupné integrace? Tady se názory různí.
Sir Leon Brittan, bývalý evropský komisař pro hospodářskou soutěž, říká, že ochranářská vlna je pouhou reakcí na to, jak dlouhou cestu evropská integrace od počátku 90. let urazila. V době, kdy byl Brittan komisařem, činila unie teprve první kroky k tomu, aby nabourala národní monopoly v telekomunikacích a aeroliniích. Ve Financial Times Brittan vzpomíná: "Tehdy byl trh úplně uzavřený a o žádném protekcionismu nebyla řeč. Bralo se za přirozené, že existují hranice a bariéry."
Oproti tomu jiný bývalý komisař pro hospodářskou soutěž Peter Sutherland je spíše pesimista: "Není to žádná apokalypsa, ale myslím, že je to pro Evropu velice nebezpečné." Podle Sutherlanda se může protekcionismus snadno rozšířit a vytvořit atmosféru vzájemné odvety, "oko za oko".
Pro svobodný obchod se zdají být proto velice nebezpečné nové francouzské návrhy, jak schválit evropskou ústavu. Tedy odhlasovat první část (evropské instituce), druhou část (listinu práv) a nehlasovat o třetí části, která do ústavy vtěluje původní evropské dohody. Tím by ovšem z ústavy vypadly jakékoli zmínky o svobodném obchodu jako o jednom z pilířů unie.
Možná si to Francie přeje, ale postupovat tak by znamenalo otevření Pandořiny skřínky, které by mohlo Evropu opravdu přenést o řadu desetiletí zpět.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.