Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

V ČSSD se programově nediskutuje

HN.IHNED.CZ  10. 11. 2006

Potíží Jiřího Paroubka není ani tak jeho styl, nýbrž obsah a cíle jeho politiky. Jaké vlastně jsou? Chce zabránit modré šanci, modré peněžence, rovné dani apod. Na nic nechce sahat, vše je skvělé tak, jak to tu zanechaly vlády ČSSD. Obsah žádný.
Kolega Petr Fischer minulý týden na těchto stránkách naznačil, že v ČSSD se objevují pozitivní tendence k decentralizaci; signály, že partaj přestává být stranou jednoho muže.
Spíše se ale zatím objevují jen kontury boje o moc a možná Zemanova ješitná snaha o destrukci vlastního dítěte.
Celospolečensky užitečné bude až to, když se sociální demokracie stane širším názorovým proudem. Když budeme cítit určité potenciálně očistné pnutí.Když v ní najdeme blairovské modernisty, když v ní více uslyšíme ekonomy jako Pavla Mertlíka, Martina Jahna či Jana Mládka. A krom toho i věřící staromódní socialisty, jako je Vladimír Špidla, či staromódní odboráře. Zkrátka celou nekomunistickou levici.
Jenže doby, kdy se Sobotka pokoušel o reformy, jsou dávno pryč a od té doby ČSSD přestala diskutovat. Oslabí-li nyní Paroubek, stane se pouze to, že se na jeho místo bude drát Zdeněk Škromach - ještě v roce 1989 komunista a člověk, který je programově ještě prázdnější než Paroubek s Grossem dohromady.
Znovu by se pak mohl objevit efekt spojených nádob: komunisté posílí a ČSSD propadne.
Jenže začátek programového dialogu uvnitř strany je zatím v nedohlednu.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.