Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

V klubu nespolehlivých

HN.IHNED.CZ  12. 9. 2006  
Rozpočet na příští rok bude mít podle nového ministra financí Vlastimila Tlustého deficit 101 až 128 miliard korun. Možná tím přichází chvíle, kdy si svět, respektive naši obchodní i diplomatičtí partneři začnou pozorněji všímat naší povolební situace a brát ji vážně. Byznysmeni i bruselští úředníci se vrátili z dovolených do práce a my jim servírujeme porušení konvergenčních kritérií pro přijetí společné evropské měny. Vůbec poprvé se bez ostychu chystáme porušit smluvní mezinárodní závazek.
Zařazujeme se tak do klubu líných a nespolehlivých zemí, které jednou splní, co slíbily, podruhé ne - podle toho, jak se to zrovna hodí. Světu bude možná záhadné, proč má takové schodky země, jejíž ekonomika povzbudivě roste, zaznamenává příliv investic a nárůst exportu. Nejsme ani ve válce, ani v recesi, ani v sociální krizi, ani nás nedusí dvojciferná míra nezaměstnanosti.
Není nutno strašit, že se zhroutí koruna nebo že nám bude snížen rating. Zatím. Svět se ale začne ptát, jak zvládneme připadnou krizi či recesi (a ony jednou přijdou), pokud jsme po uši v dluzích i v okamžiku, kdy máme mít volných peněz nad hlavu.
Je to prostě trapné. Na příští rok máme mít schodek nejméně 101 miliard: za prvé v důsledku vládnutí ČSSD, která osm let nesebrala odvahu k reformám. Druhou příčinou jsou předvolební dárečky a povolební vyostřená konfrontace dvou egocentrických nesmiřitelných bloků. Politici nejsou schopni sednout si a shodnout se alespoň na pár základních škrtech. Je víc než tři měsíce po volbách a zákony, které rozhazovačné výdaje předepisují, mohly být dávno změněny či zrušeny.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.