Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

V USA vyhráli odpůrci obchodu

HN.IHNED.CZ  15. 11. 2006  

Poměr sil v americké politice se výrazně změnil. Demokraté ovládli obě komory Kongresu. Pro svět jsou zásadní dvě věci. Za prvé jsou to otázky bezpečnosti, konflikt v Iráku apod. Hned na druhé místě stojí otázka svobodného obchodu.


Ukradli jste Americe práci!

Byznys má docela rád, když je některý prezident kontrolován Kongresem z opačného tábora. Taková situace se osvědčila naposledy v letech 1994 - 2000, kdy byly možnosti prezidenta Clintona omezeny republikánským Kongresem, což mělo zásadní vliv na ozdravení veřejných financí. Po vítězství demokratů se ale minulou středu americká burza otřásla.
Bill Clinton vejde do historie i proto, že se jim podařilo politicky prosadit severoamerickou zónu volného obchodu NAFTA. Clinton navíc odevzdal rozpočet v přebytku. Bude nová vlna demokratů podobně rozumná a relativně úspěšná? Podle všeho bohužel nikoli.
George W. Bush zahájil svou prezidentskou dráhu dočasným protekcionistickým opatřením na ochranu amerických ocelářů, ale po této krátké epizodě zůstal proponentem svobodného obchodu.
Nepovedlo se sice dokončit klíčové kolo jednání z Dauhá (rozhodování Světové obchodní organizace o uvolnění obchodu). Ale Bush tlačil alespoň na regionální liberalizaci obchodu mezi Spojenými státy a Jižní Amerikou, na obchod s Čínou či Ruskem. Nyní lze čekat změnu dynamiky.
Mezi novými demokraty v Kongresu je šestnáct zásadních odpůrců volného obchodu. Všichni střídají republikány, kteří byli v těchto věcech liberální. Symbolem výměny je senátor Sherrod Brown z Ohia, který střídá republikána Mike DeWina. Brown rád pózoval před prázdnými továrnami v Ohiu a upozorňoval, že DeWine hlasoval vždy pro svobodný obchod, který "ukradl Američanům práci".


A Kongres se chopí tužky

Je více než pravděpodobné, že Kongres neprodlouží prezidentu Bushovi mandát, který vládě umožňoval vyjednávat o liberalizaci obchodu tak, aby k výsledkům nemohl Kongres přidávat své dodatky. Bez toho bude Amerika hůře vypočitatelný partner: co prezident domluví, může Kongres měnit. Noví kongresmani už ohlásili dodatky k rozjednaným dohodám s Peru a Kolumbií.
Pokud demokraté budou vůbec stát o dokončení kola z Dauhá (což není jisté), budou muset souhlasit se škrty zemědělských dotací (to je nepravděpodobné). Kongres jistě bude navrhovat zvýšení dotací pro dělníky, kteří přijdou o práci v důsledku globalizace. Na obchodní dohody se budou roubovat dodatky o pracovních podmínkách dělníků v partnerských zemích. Je třeba očekávat snahu více řídit obchod s Čínou.
Demokraté kritizovali republikány za to, že "zničili průmyslovou základnu Ameriky" a nyní vyhráli volby. Svět by si neměl nalhávat, že to nebude mít žádný reálný dopad. Liberalizace svobodného obchodu z 80. a 90. let je jedním ze zásadních důvodů, proč si dnes svět (včetně nás) vcelku spokojeně užívá hospodářského růstu. Když se liberalizace zadrhne, chvíli to nepoznáme, ale ovoce budeme určitě sklízet za deset, patnáct let.


Staré gardy se vracejí

Pokud by chtěl někdo srovnávat nový nástup demokratické strany s "republikánskou revolucí" z roku 1994, tak je dosti vedle. Tehdejší vůdce republikánů Newt Gingrich přivedl do Kongresu spoustu mladých politiků a neokoukaných tváří (jinou otázkou je, proč jim elán tak rychle vyprchal). Nancy Pelosiová, vůdkyně demokratické většiny v Kongresu se rozhodla oživit starý princip, že šéfem parlamentních výborů jsou ti nejdéle sloužící. Devatenácti novým šéfům kongresových výborů je přes sedmdesát a John Dingell, který bude řídit výbor pro obchod a energii, je členem kongresu padesát jedna let.
Staromódně levicově zní většina demokratické agendy: například zvyšování minimální mzdy, konec snižování daní pro bohaté, omezení zisků farmaceutických firem. Ekonomický nacionalismus a protekcionismus je pro svět hrozbou. Zatím mu bude bránit Bushovo veto. A za dva roky uvidíme, co bude dál.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.