Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Vážně - chceme tu mít Gazprom?

HN.IHNED.CZ  21. 4. 2006

Británie nechce, aby ruský energetický obr Gazprom ovládl její plynárenský podnik. Že by nákaza "ochrany národních ekonomických zájmů" pronikla už i do Spojeného království, evropské bašty ekonomické otevřenosti? Anebo jde o vážnou obavu z ruské rozpínavosti? Soudě podle ostré reakce Gazpromu to bude to druhé.
Podle deníku Financial Times zvažovala britská vláda během února změnu zákonů, které ošetřují pravidla spojování podniků. Důvod? Obavy z převzetí firmy Centrica, britského distributora plynu. Letos v únoru prudce vzrostly ceny jejích akcií - poté, co Gazprom oznámil, že zvažuje její ovládnutí.
Na základě britského zákona o svobodě informací získali novináři dokumenty, podle nichž se v únoru na britském ministerstvu průmyslu konalo nejméně osm schůzek k tomu, jak by mohl ministr Alan Johnson fúzi vetovat. Nakonec se však nedošlo k žádnému rozhodnutí.
Novináři mají pocit, že nachytali politika v rozporu mezi slovy a činy. Byl to totiž právě Alan Johnson, kdo kritizoval své evropské a americké kolegy, že za jejich řečmi o národní bezpečnosti se skrývají obyčejné ochranářské instinkty (šlo o známé případy evropské ocelářské firmy Arcelor přebírané indickým magnátem Mittalem, resp. amerických přístavů, o něž měla zájem firma ze Spojených arabských emirátů). Ale srovnává se tu srovnatelné?
Ruský apetýt na zahraniční nákupy poroste, a když může miliardář Abramovič na ostrovech ovládnout nejlepší fotbalový klub... Ale při vší úctě k mistru ligy, Centrica je nesrovnatelně významnější než Chelsea.
Gazprom si ve středu předvolal velvyslance Evropské unie a žádal, aby mu v jeho expanzi nebyly kladeny překážky. V unii je z toho poprask. Až se začne seriózně zvažovat privatizace ČEZ, bude muset otázka ruského kapitálu zajímat i nás. Chceme v ČEZ Gazprom?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.