Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Ve jménu jistoty

HN.IHNED.CZ  7. 7. 2006
 normální zemi, za normálních okolností by srovnatelný - tedy patový - volební výsledek vedl k velké koalici bez příliš dlouhého váhání. V čem jsou tedy české podmínky tak specifické? Jsou to antipatie lídrů obou stran? Byla to křečovitě vyšponovaná kampaň? Ne, toto vše se dělo například v Německu před volbami také.
Podstatné je tentokrát něco jiného. Když pomineme rozhazovačné přerozdělovací plány, profilovala se před volbami ODS jako ostře reformní strana, která sníží daně, zjednoduší podnikání, maximálně zliberalizuje pracovní trh i nájemné...
Sociální demokraté zase investovali maximum do toho, aby se představili jako strana, která jakýmkoli reformám ("experimentům na lidech") zabrání. Pro Jiřího Paroubka bude proto snazší představit velkou koalici jako kompromisní projekt, který zabrání těm nejhorším pravičáckým výstřelkům. Co jiného je vlastně velká koalice než jedna velká "jistota"?
Je proto pravděpodobné, že na případném projektu velké koalice by ODS tratila mnohem více než ČSSD. Pro Mirka Topolánka bude nesrovnatelně těžší něco takového vysvětlit voličům, kdežto Jiří Paroubek se bude moci tvářit skoro jako "Ten, který odvrátil katastrofu".
Proto trvá a bude trvat konečné rozuzlení tak dlouho.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.