Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Více angažmá

HN.IHNED.CZ  14. 4. 2006

Ministr Sobotka hanebným způsobem rozhodl o tom, že Evropským demokratům nebude vyplacena dotace za získání mandátů v pražském zastupitelstvu, tedy milióny, které si ostatní hráči mezi sebou dávno rozdělili. Přitom tito zastupitelé řádně či normálně vykonávali svoji práci, nyní již téměř čtyři roky, takže diskuse, jestli se jedná o sdružení či koalici, se zdá být zbytečná.
Další pozoruhodný fenomén je, že ministr Sobotka si nechal vypracovat "nezávislé posudky" na rozhodnutí soudu a rozhoduje se podle nich, nikoliv podle verdiktu soudu. Kde to žijeme? Třetí věc je, že soudy by měly rozhodovat více jednoduše. Z rozhodnutí soudu je sice zřejmé, že peníze mají být vyplaceny, proč ale mají rozsudky dvanáct stránek? Rozsudek má znít: Vyplaťte dlužné peníze Evropským demokratům. Tečka!
Abychom ale jenom nelitovali Kaslovy partaje. Strana provedla ve čtvrtek před úřadem vlády krátkou demonstraci. To si straníci myslí, že demonstrace stačí? Teď když jim "jde o všechno"? Měli si tam postavit stany, lehnout si na chodník, připravit happening, začít držet hladovku. Určitě by to bylo méně flagrantní porušení zákona než jednání ministra Sobotky (ten nerespektuje rozhodnutí všech soudních instancí) a hlavně by to přineslo mediální pozornost.
V Česku si myslíme, že věci se napraví korektním jednáním. Jenomže vývoj západních demokracií je dokladem toho, že co si kdo nevybojuje, to nemá. Ústavní demokracie není dar od moudrých starců, který začal samohybně fungovat. Volební právo žen, volební práva Afroameričanů, právo na informace, právo na ochranu zdroje. To vše jsou věci, o které se například v USA bojovalo desítky let. Život nás ale naučí, že bez osobního nasazení a angažmá to nejde.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.