Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Vláda, která to zkusí

HN.IHNED.CZ  23. 6. 2006  
Sám šéf ODS Mirek Topolánek odhaduje, že šance, že jeho koaliční vláda opravdu začne vládnout, je tak padesát na padesát. Šance je podle všeho ještě mnohem menší. Přesto je dobře, když se tento pokus regulérně dovede do konce.
Je to koalice s relativně reformním programem, je to vláda, ve které jsou některé zajímavé a nové figury (Saša Vondra, Martin Bursík). Má-li vzniknout nějaké jiné, stabilnější řešení, musí první kolo, kterému se v kuloárech říká "demo", řádně proběhnout. Topolánek vyhrál volby a byl sestavením vlády pověřen. Obě největší strany se proti sobě před volbami tak ostře vymezily, že jsou v zásadě povinovány zkusit to každá zvlášť. Bez vážně míněného pokusu by nešla případná spolupráce v jakékoli formě vysvětlit.
Má smysl si vůbec přát, aby se pokus povedl? To je tedy velká otázka. Vláda může vzniknout, pouze když odejde ze sálu jeden sociální demokrat či komunista. Na odchodu sociálního demokrata není nic špatného, je ale velmi nepravděpodobný. Odchod komunisty může být výsledkem vzplanutí boje na levici (nikoli nutně obchodu s ODS), bude ale zapáchat divnou dohodou.
Jenže co potom? Vláda bude legislativním mrzáčkem s prakticky nulovou možností cokoli prosadit. Návrh ČSSD na menšinovou vládu ODS bez malých koaličních partnerů je opisem opoziční smlouvy v opačném gardu. Mnozí, včetně části byznysu, si však jako stabilní řešení přejí skutečnou velkou koalici. Dobré řešení to ale není.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.