Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Vláda, nebo sněmovna?

HN.IHNED.CZ  11. 7. 2006
Koalice ODS, zelených a lidovců nabídla ČSSD ústy Mirka Topolánka účast ve vládě. Lze si to přeložit jinak než jako první náznak toho, že malé strany brzy poletí přes palubu? Podle Jiřího Paroubka je návrh sice "posun", on sám ale dává (viz jeho text na této straně) přednost "vládě odborníků, na jejímž složení by se měly domluvit především dvě největší politické strany". Čtěme to jako zřetelné přihlášení se k velké koalici. Paroubek chce též navrhnout "posílení většinových prvků ve volebním systému". To si zase přeložme tak, že případná velká koalice by neměla měnit volební systém na plně většinový, protože ten by vyřadil ze hry komunisty, a to Paroubek nechce.
Takže co je po včerejšku jasnější: víme skoro přesně, co chce Jiří Paroubek jako vládní řešení a jsme snad o něco blíž zprůchodnění sněmovny, které pravděpodobně bude od pátku vévodit někdo z ČSSD, a to nejméně do doby, než případní jiní šéfové sněmovny vzejdou ze završeného jednání o vládě.
Je o něco pravděpodobnější, že politici přestanou míchat hrušky s jablky, tedy jednání o obsazení postů předsedy a místopředsedů sněmovny s jednáním o budoucí vládní konfiguraci.
Představa, že volba orgánů sněmovny (která je tajná a v patové situaci evidentně nekonečně obtížná) musí být spojena s uzavřením dohod o sestavení vlády, se ukázala jako nefunkční. Není to příliš povzbudivé: pokud bude v pátek zvolen dočasný předseda parlamentu, bude to zatím jediný výsledek za pět týdnů politické práce.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.