Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Vlastnit je také právo

HN.IHNED.CZ  21. 6. 2006  
Vítězné tažení polské majitelky domů Marie Hutten-Czapské je dobrou zprávou také pro Českou republiku. Soud ve Štrasburku vyzval polský stát, aby neprodleně změnil regulaci nájemného a aby se s dámou z Poznaně vyrovnal. Je nepochybné, že soud podobně rozhodne ve věci žalob českých majitelů domů.
Na první pohled budou vítězem jen majitelé činžovních domů, kteří si budou konečně moci stanovit nájemné tak vysoko, jak budou chtít. Omyl. Vyhraje celá společnost.
Všimněme si, že rozhodoval Evropský soud pro lidská práva. Lidská práva nejsou jen svoboda tisku, projevu, volební právo. Pokud si uvědomíme, že právo vlastnit je také elementární lidské právo, bude to tím nejzdravějším impulsem. Protože jde o bazální právo, je stát povinen vlastnictví také bránit. Pokud chce stát podporovat sociálně slabé, má tak činit skrze rozpočtové transfery, nikoliv na úkor majitelů domů. Radovat by se tedy měl každý majitel a vlastník čehokoli. Pokud stát znásilňuje majitele domů, může stát příště zneužívat vlastníky čehokoli jiného.
Deregulace nájemného stála i za vlád ODS, ale uplynulých osm let vlády pod taktovkou ČSSD se mimo jiné vyznačovalo ignorováním devíti nálezů ústavního soudu. Brzy se tato ignorance daňovým poplatníkům prodraží.
Poslední poučení se týká suverenity. Když neumíme respektovat vlastní soudy sami, je asi lépe, když za nás spolurozhoduje rodina, do které naštěstí patříme.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.