Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Volební nájemní chyba

HN.IHNED.CZ  28. 6. 2006
Většina regulovaných nájmů poroste rychleji, než odhadovalo Ministerstvo pro místní rozvoj před volbami. Regulační zákon složitě stanovuje výpočet ceny na základě statistik o průměrných tržních cenách. Jenže Martínkovo ministerstvo ve svém odhadu počítalo s cenovou mapou roku 2004. Od 1. července bude ale statisticky podložená cenová mapa aktualizována a to se logicky promítne i do výpočtu nájemného. Je to problém? Trochu.
Pohyb nájemného směrem nahoru je věc správná, protože znamená rychlejší pohyb směrem k tržní ceně. I když se nájemné reguluje leckde na světě, jde většinou jen o změkčení tržní ceny. Jenom u nás se nájemné reguluje tak brutálně, že je pouhým zlomkem ceny tržní, kterou musí platit každý, kdo za komunismu nezískal tzv. dekret. Další odpudivý prvek českého systému je dědičnost dekretů a povinnost majitelů shánět nájemníkům náhradní byt. Postavit dům je prostě drahé, v západním světě proto lidé za čisté nájemné (nebo splátku hypotéky) platí asi třetinu příjmu. Není žádný důvod k tomu, aby to u nás bylo dlouhodobě jinak.
Jenomže pokud vláda dereguluje postupně, respektive podle harmonogramu, mají mít lidé od úřadů přesnou informaci o tom, jak se bude cena nájemného vyvíjet, aby mohli rozumně plánovat rodinné výdaje. Takových pět set korun měsíčně je pro seniory nebo lidi v regionech s nízkými mzdami citelná částka. Martínkovo ministerstvo bude obtížně vysvětlovat, že opomenutí či chyba nesouvisela s volbami.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.