Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Vyrovnané síly

HN.IHNED.CZ  29. 5. 2006  
Podle posledního průzkumu jsou preference obou hlavních stran vyrovnány. A symbolicky se vyrovnal i výkon obou kandidátů na premiéra ve včerejší dvouhodinové debatě v České televizi. Modernější pravidla duelu nutila Jiřího Paroubka i Mirka Topolánka k mírně věcnějšímu vyjadřování, než je okřikovací a překřikovací styl, ke kterému jinak oba tíhnou.
Velkým stínem debaty bylo, že zcela stranou - kromě minutky pro evropskou ústavu - zůstala zahraniční politika. Jedním z přirozených úkolů veřejnoprávní televize by měla být snaha vykročit z provinční sebestřednosti. To se bohužel nestalo.
V debatě Topolánek zpochybnil regulérnost voleb kvůli úniku odposlechů svých telefonátů s asistentem Markem Dalíkem. To je směšné. Debata i kampaň v Česku probíhá svobodně, média informují bez cenzury. A v odposleších se nic zásadního neobjevilo.
Paroubek včera mnohokrát potvrdil, co je z kampaně ČSSD zřejmé: jeho strana se zříká potřeby reforem, jako by vše fungovalo skvěle a bez problémů. V oblasti boje s korupcí se od ČSSD dočkáme agentů provokatérů a auditů, v oblasti zdravotnictví větší centralizace a státního zřízení. Ač ODS z mnoha reformních plánů slevila, například její plány ve školství jsou stále docela smělé.
Paroubek v závěru podle očekávání využil toho, že lidé ho podle průzkumů vnímají jako schopnějšího premiéra než Topolánka. Programy jsou programy, ale vyberte si - já, nebo pan Topolánek? Odpověď by ale nebyla tak jasná, jak by ji možná premiér čekal: předseda ODS působil o poznání sebevědoměji a klidněji než před týdnem na Primě.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.