Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Za prací i do Francie!

HN.IHNED.CZ  15. 3. 2006
Francouzská vláda oznámila, že letos otevře pracovní trh lidem z nových zemí unie. Postupně, ale přece: půjde o zdravotnictví, provoz restaurací a stavebnictví. Pro svobodomyslné Čechy je tato možnost důležitější než dotace z bruselských fondů.
Vstup do Evropské unie provázela nepříjemná pachuť. Nám v nových členských zemích byla odepřena základní svoboda, jeden z ideálů, o který se má unie opírat - možnost pracovat a usadit se, kde chceme a kdy se nám zlíbí. Věděli jsme, že lidé ze starých členských zemí si této svobody dopřávat mohou, proto restriktivní "přechodná období" vyvolávala pocity Evropanů druhé kategorie. Hořkost byla o to větší, že za komunismu jsme si užili života v kleci dostatečně. Také proto jsme toužili po unii: chtěli jsme ven z klece a poznat Evropu nejen jako turisté, ale také ji sdílet.
Mladý člověk se má před studiemi či po jejich skončení sebrat, sbalit batoh, cestovat a odjet na zkušenou bez povolenek a razítek. Živit se může jako číšník, barman, uklízeč, dělník na stavbě, vychovatel dětí nebo třeba správce sítě. Má to u nás koneckonců tradici ještě v liberálních dobách Rakousko-Uherska v 19. století - po druhé světové válce jsme na tuto zdravou věc museli na dlouho zapomenout.
Od ledna 2004 smíme pracovat v Británii, Irsku, Švédsku; za prací v cizině musíme za moře. Právě proto nynější otevírání znamená psychologický bod obratu. Španělsko i Francie představují velké a důležité evropské země. Sice nás pořád obklopuje prstenec "nevlídného" Rakouska a Německa, ale jejich ochranářské argumenty nebudou již dlouho udržitelné. Než však sousedy začneme kritizovat, zeptejme se, zda jsme sami připraveni otevřít svůj pracovní trh Rumunům a Bulharům.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.