Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Žádný nový rok '68

HN.IHNED.CZ  29. 3. 2006
Na první pohled to vypadá, že na Francii, Británii a Německo, tedy samo jádro a hybnou sílu Evropské unie, se snesla vlna stávek a protestů. Prochází západní Evropou nějaké nové revoluční vzedmutí připomínající rok 1968? Nikoli. Francouzské protesty se liší od těch britských nejen projevem, ale i podstatou.
Británie má dnes jednu z nejmodernějších ekonomik v Evropě. Pracovní trh je flexibilní, nezaměstnanost nízká, hospodářství oproti Francii a Německu utěšeně roste. Odboráři nejsou naštvaní na systém, nelíbí se jim pouze konkrétní změny v legislativě, která mění odchody do důchodu. Penze lze reformovat různě, neexistuje žádný jediný správný recept, a změna musí být věc široké společenské dohody. Přestože síla protestů v Británii překvapila, nebude se na ostrovech dít nic radikálního. Většina Angličanů splácí hypotéku, dluží peníze na kreditní kartě a do rizika nepůjdou.
Mladí Francouzi naopak frustrovaní a naštvaní na systém jsou, jakkoli se jejich protesty soustředí proti reformě pracovního práva. Francouzská ekonomika neprochází obdobím katastrofy, spousta velkých francouzských podniků je úspěšnými globálními hráči. Ale neklesá vysoká nezaměstnanost, především mezi mladými. Na rozdíl od důchodů zde existuje jediný recept. Globální konkurence si žádá větší flexibilitu pracovního trhu. Odboráři usilují o opak, a jestli vyhrají, bude hůř. Jediné, co může Francii zachránit, je vyšší stupeň ekonomické gramotnosti, aby lidé nevěřili nesmyslům a vzali rozum do hrsti: platí to pro studenty, politiky i elity. Potíž je, že ekonomii je třeba učit podle amerických učebnic. Skloní se k tomu Francie, nebo bude propadat bludům a podřezávat si pod sebou větev?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.