Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Základna v. hlas lidu

HN.IHNED.CZ  9. 8. 2006
Američtí vojenští experti, hledající základnu pro "protiraketový deštník Západu", prý našli zalíbení v újezdu Libavá u Olomouce. V rozhodování mezi Českem a Polskem teď pro nás mluví "geo-argumenty": geografická poloha a geologické podloží plus vojenské prostory v kopcovitém terénu a hlubokých hvozdech. Jenže na misce vah je i hlas lidu, a ten se zdá být proti.
Pro Polsko teď mluví, že jde o velkou a důležitou zemi, věrné americké spojence. A především: souhlas se základnou tam není jen věcí elit, ale i průzkumů mínění. Tamní populaci není třeba dlouze a složitě přesvědčovat či shora masírovat. Pravda, rozhodnuto ještě není. Jenže aby základna u nás neprohrála, musí si to politici odpracovat. Ještě ani nezačali.
ODS je pro, lidovci podle všeho také. Víme, že ČSSD chce referendum a komunisté jsou proti. Bez jasnějších postojů to ale nepůjde. Sociální demokracie je důležitá mainstreamová politická strana a musí říci, co chce. Naprosto jasně a přesvědčivě by se měl vyjádřit i prezident. Vznikne-li o základny vyhrocený domácí pravolevý stranický spor, pak na ně můžeme rovnou zapomenout.
Druhá věc: známe opravdu názory populace? Jeden průzkum mezi 350 respondenty nic neznamená, je třeba provést důkladnější a profesionálnější průzkumy. Nikoli k tomu, aby si podle nich politické elity formovaly názor; ty ho mají dávno mít. Díky detailním průzkumům mohou politici zjistit, kam namířit přesvědčovací a hlavně přesvědčivou kampaň.
Co mají politici vysvětlovat? Příklad: Populistická podpisová kampaň proti základnám poukazuje na to, že pokud by nešlo americké vojáky soudit českými soudy, jejich pobyt zde by byl protiústavní. Američané ale nemají základny jen v zemích, které byly poraženy ve druhé světové válce a kde se o podmínkách umístění základny moc nejednalo. Mají základny i v Británii či Dánsku, kde si politická reprezentace uměla právní postavení amerických jednotek vyjednat. Proč bychom to nedovedli my?
Mají-li čeští politici vizi a jasný názor, měli by o něm přesvědčit i občany. To je i příklad základen. Chce to ale tu vizi, odvahu a námahu. Zkrátka práce pro elitu.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.